Ekspozīcija - Vaktstornis. Špricenhauss. Depo. Limbažu ugunsdzēsēji kopš 1867.gada.

Līdz ar 2023.gada rudens sākumu ir noslēgusies Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Vecā ugunsdzēsēju depo ekspozīcijas renovācijas projekta īstenošana. Apmeklētājiem tagad pieejams tās rezultāts - ekspozīcija ''Vaktstornis. Špricenhauss. Depo. Limbažu ugunsdzēsēji kopš 1867.gada''.

Ekspozīcijā ir vairāki tematiski bloki, kas nav pakļauti hronoloģiskam principam, bet ēkas telpu plānojuma loģikai un daļēji to funkciju transformācijai 20.gs. 40.-80. gados.
Interjers. Rekonstruēts 19. gs. 80. to gadu jeb sākotnējās telpu apdares, koloristikas risinājums.

Ugunsdzēsēju garāža. Padomju perioda liecības - BUB darbība padomju periodā, 1960/80 gados. Telpā ugunsdzēsības aprīkojums. lielformāta priekšmeti. Tos iespējams iekļaut arī dažādās aktivitātēs, piemēram, ugunsdzēsēju automašīnu ar bākugunīm u.c.
Telpas daļā maināmo izstāžu zona. Pašlaik izstāde - 20. gs. 80. gadu konkursa darbi - plakāti par ugunsdrošības tēmu.

Postenis. Telpa interaktīvām darbībām, izmantojot ugunsdzēsēju atribūtiku, ķiveres u.c. aprīkojumu. Vieta tematiskai nodarbībai vai arī aktivitātēm individuāliem apmeklētājiem - Ugunsdzēsības sporta stafete. Telpā ugunsdzēsēju ķiveru kolekcija ar artefaktiem arī no 20. gadsimta 20. gadiem.

Brandmajora kabinets. Telpa ar stilistiski atšķirīgu interjeru (jaunāka perioda piebūve), kurā informācija par Limbažu ugunsdzēsēju biedrības sākotni un sabiedriskajām aktivitātēm 19. gs. II pusē. Telpā autentiskas perioda mēbeles un citi interjera elementi. Daudz foto liecību par ugunsdzēsēju aktivitātēm no 19. gs. b. līdz 20. gs. 30. gadiem. Aplūkojami hronoloģiski senākie, tematiskie muzeja krājuma priekšmeti. Ekspozīcijā zvans - Limbažu pilsētas valdes dāvana Limbažu brīvprātīgo ug-dzēs b-bai 1935 .gadā, kā simbols senajiem trauksmes rīkiem, piemēram, 1870. gadā izmantotajam zvanam koka tornī (tag. Depo ēkas vieta), ko nomainīja jaunās filca fabrikas tvaika sirēna.

Ēkas torņa daļa. Tajā eksponējas oriģinālie, vēlāko pārbūvju neskarti elementi - 19. gs. II p. starpstāvu kāpnes, aiļu slēģi, šļūteņu žāvējamās šahtas posms ar vinču mehānismu V stāvā u.c. Šļūteņu šahtas atveres, pārbūvētas par stiklotiem starpstāvu laukumiem. Stikla grīdas ne tikai kā respekts autentiskajai šahtai, bet arī asāku emociju raisīšanai.
Torņa I stāvā, atspoguļota depo būvvēsture, izsekojot arī ēkas vizuālajām transformācijām, apjomu izmaiņām.

Starpstāvos ieskicēta tēma – Skursteņslauķis., iezīmē vēl vienu būtisku pilsētnieku namīpašumu drošības un uzturēšanas aspektu.
Skatu tornis ar panorāmas skatu uz vecpilsētas jumtu ainavu no 13,43 metru augstuma.


Vecais ugunsdzēsēju depo

Bijušajā Limbažu ugunsdzēsēju depo telpās atrodas Limbažu muzeja atklātā krājumu glabātuve. Ēka celta 19.gs. otrajā pusē historisma periodam raksturīgās formās - t.s. ķieģeļu stilā.

Apmeklētājiem Depo vēra durvis 2009. gada decembrī ar divām  ekspozīcijām, viena veltīta Limbažu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vēsturei, otra Limbažu muzeja tehnisko ierīču kolekcijai un ir izveidota kā atklātā krātuve. Šodien atklātā krātuvē apskatāmi 294 muzeja krājuma priekšmeti: radioaparāti, televizori, magnetofoni, patafoni; fotoaparāti un ierīces; šujmašīnas, adāmmašīnas; tehniskās ierīces telpu uzkopšanai; pulksteņi; rakstāmmašīnas; u.c.

Apmeklētāji aicināti iemūžināt ugunsdzēsēju mašīnu un pa šaurām kāpnēm pāri stiklotām grīdām uzkāpt līdz pašai depo torņa augšai, kur pa piektā stāva lodziņiem paveras skati uz vecpilsētas centrālo daļu.

Depo torņa apmeklējumu varētu salīdzināt ar šovu „Baiļu faktors”, jo lielāko daļu starpstāvu grīdu laukuma aizņem stiklotas virsmas. Šahtas efektu, skata no augšas „bezgalīgo dziļumu” pastiprina pirmā stāva vecās ūdenskrātuves stiklotais pārsegums.Torņa visos stāvos saglabātas oriģinālās kāpnes ar vērā ņemamu slīpumu. Salīdzinoši apgrūtinošais kāpiens un stiklotās grīdas pastiprina ekstrēmās izjūtas. Pa piektā stāva (pusstāva) lodziņiem paveras skatu punkti uz vecpilsētas centrālo daļu. Torņa, tāpat kā bijušo garāžu interjeri restaurēti, pirmajā stāvā atjaunots vēsturiskais krāsojums.

Vecais ugunsdzēsēju depo ir īstā vieta, kurp doties, lai uzzinātu par to, kā senāk Limbažos dzēsa ugunsgrēkus, cik bieži tie notika, ko darīja, kad pamanīja dūmus. Apmeklētāji aicināti iemūžināt ugunsdzēsēju mašīnu un pa šaurām kāpnēm pāri stiklotām grīdām uzkāpt līdz pašai depo torņa augšai, kur pa piektā stāva lodziņiem paveras skati uz vecpilsētas centrālo daļu.

.