Muzeju nakts 2022 programma
Muzeju nakts “Mūžīgie dzinēji” 2022.gada 14.maijs, 18.00 – 24.00
Programma
Limbažu muzejs, Burtnieku iela 7, Limbaži
· 19.00 – Tvaika dampja iedarbināšana (muzeja ieejas zona)
· 19.30, 21.30 – Stāstījums “Brežņeva laiki Limbažos un novadā”
· 20.00, 22.00 – Stāstījums “Viduslaiku pilsēta”
· 20.30, 22.30 – Stāstījums “Perpetuum mobiles”
· 21.00, 23.00 – Stāstījums “Fabrikas svilpe”
Limbažu muzejs, Viduslaiku pilskalna teritorija
· Tematiskās skices “Rati un riteņi”
· Panorāmas skatu tornis
· 18.00 Gogelmogels saldējums
· 20.00 Skābeņzup’, lai ir spēks. Paņem mak’ līdz’ ar.
·
22.00 Koncerts,
muzicēs
“Billy B and his Sonic Rockets”
· 23.30 Filma “Jūlis Mūlis Limbažos”, 1972/1973.
Limbažu muzejs, Vecais ugunsdzēsēju depo, Torņa iela 3, Limbaži
· Ekspozīcija “Limbažu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vēsture”
· Atklātais krājums “Tehnisko ierīču kolekcija”
· Depo torņa apmeklējums
18.00 – 23.30 Ceļojums ar autobusu gida pavadībā pa Limbažu novada muzejiem: Salacgrīvas muzejs, Staiceles Lībiešu muzejs "Pivālind", Pāles novadpētniecības muzejs, Bārdu dzimtas memoriālais muzejs “Rumbiņi”, Limbažu muzejs. Iepriekšēja pieteikšanās.
Lai pieteiktos braucienam, jāizņem Ceļojuma žetons Limbažu muzejā, Burtnieku ielā 7, Limbažos. Žetonu skaits ir ierobežots, lūdzam pieteikties savlaicīgi.
Limbažu muzejā apskatāma jauna ekspozīcija “PERPETUUM MOBILES. Limbažu pilsētas un novada kultūrvēsturiskie procesi un saimnieciskā dzīve”
Foto: Aiga Evertovska
Ekspozīcija ir izvietota Pilsmuižas galvenās ēkas 1.stāva 3 zālēs.
Katrā no zālēm stāstīts par vairākām tēmām, kas iekļaujas hronoloģiskā secībā. Limbažu pilsētas kā novada centra veidošanās 13.-15.gadsimtā. Saimnieciskās un kultūras dzīves norises Limbažu novadā 16.-18.gs., izmantojot Perpetuum mobile ideju un darbības principu. Industrializācija Limbažu novadā 19.-20.gs. sākumā.
Ekspozīcijas vienojošais tēls – Rats. Tas ir atpazīstams pilsētas senajā plānojumā, mūžīgo ūdensdzirnavu mehānismā, restaurētajā torņa pulkstenī, tvaika dzinējā un citos mehānismos.
Katrs interesents, neatkarīgi no viņa vecuma vai priekšzināšanām, var aktīvi iesaistīties un līdzdarboties pagātnes izziņā, padziļinot savus priekšstatus par astoņiem Eiropas progresa gadsimtiem no viena Latvijas novada piemēra.
Ekspozīcija tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Limbažu novada pašvaldības atbalstu. Koncepcija, dizains: Limbažu muzeja speciālisti. Dekorators: Aija Brikmane. Tehniskie risinājumi: Didzis Bērziņš, Ēvalds Butāns. Koka darbi: Sia Daworks, Dainis Lūsis, Andris Vimba, A.Roze, Sia Wooden Frog. Metālapstrāde, kalumi: Kaspars Auza, SIA FN serviss.
Limbažu brīnumdzirnas

Brīnumdzirnavas 1795.gada zīmējumā
Perpetuum mobile
Katrs, kas reiz lasījis kā latviešu tā citu tautu pasakas, labi atcerēsies, ka to stāstnieki vienmēr un visur sapņojuši par brīnumrīkiem, kas dara cilvēku darbus, neko neprasot un netērējot. Pirms gadiem 800, tiklīdz Eiropā sāka mēģināt būvēt pirmos mehānismus, viduslaiku inženieriem nāca prātā doma par rīku, kas kustētos bez spēka pielikšanas un varētu kļūt par bezmaksas dzinēju. Dabas likumus toreiz pazina ļoti vāji un pirmo mūžīgo dzinēju jeb, latīniski, perpetuum mobile būvētāji drīzāk vadījās no pašu iztēles, nevis realitātes. Ap 1600. gadu, līdz ar modernās zinātnes pirmsākumiem, beidzot nāca apjausma, ka lieta nav tik vienkārša un labākajā gadījumā var uzbūvēt ietaisi, kas kustēsies ja ne mūžīgi, tad ļoti ilgi, taču nespēs būt dzinējs. Inženieru vietā dažādus ''mūžīgos dzinējus'' sāka piedāvāt, pieklājīgi runājot, tumšas izcelsmes ''entuziasti'' un, ja jau pat mūsdienu cilvēks spēj noticēt krāna ūdens ''uzlādēšanai'' ar skatienu, vēl jo mazāks brīnums, ka par mūžīgo dzinēju atzīta rīka īpašnieks tolaik kļuva slavens plašā apkārtnē. Divi iecienītākie triki bija liela riteņa griešana ar blakus telpā paslēptas piedziņas palīdzību un pastāsti par īpašu, tikai atklājējam zināmu magnētisko vielu. Grūti noticēt, bet sakšu blēdis Ernsts Beslers muļķoja kā skolotus tā kronētus ļaudis no 1712. līdz 1730.gadam un tā arī netika pieķerts. Galu galā, tas bija aizrautīgais 18.gadsimts, kad nekas nelikās neiespējams un ticība apgaismībai un saprātam vairāk kā citos laikos sadzīvoja ar neapzinātu cerību tapt skaisti piekrāptiem.
1775.gada 3.maijā franču Zinātņu Akadēmija pieņēma lēmumu turpmāk atteikties izskatīt jebkādus mūžīgā dzinēja projektus un no 19.gadsimta tas kļuva par zinātnes nerakstītu likumu. Taču cilvēku aizrautību ar likumu neatcelsi un dažādi zili brīnumi tapa likti priekšā pasaulei līdz pat 20.gadsimta vidum. Atgriežoties 18.gadsimtā, krietni tuvāk Vidzemei pusotru gadsimtu tapa turēts cieņā pavisam citāds un, kā toreiz likās, godīgi gatavots mūžīgais dzinējs. 1661.gadā poļu jezuīts Staņislavs Soļskis Varšavā, karaļa klātbūtnē demonstrēja ar ūdeni darbināmu noslēgta cikla mehānismu, kam pamatā bija tā saucamā Arhimēda skrūve. Līdzīgu ierīci 1685.gadā ieteica pirmās tvaika mašīnas izgudrotājs Denī Papēns. Praktiski domājoši ļaudis turpmākos 150 gadus, runājot par mūžīgo dzinēju, ar to saprata nevis kādu mistisku, mūžīgi strādājošu ierīci, bet saimniecībā pielietojamu dzinēju, kas lēti aizstātu darba lopu un cilvēku izmantošanas ievērojamās izmaksas. Svarīgs bija ''mūžīgā dzinēja'' ienesīgums, nevis tā atbilstība kādām zinātnes definīcijām. Jau pieminētā Beslera afēra ar pašgājēju riteni un virkne citu triku, Vidzemi un Kurzemi 1779.gadā apciemojušā itāļu avantūrista Kaliostro fantāzijas ieskaitot, turpināja iedvesmot aizrautīgus ļaudis. Šis garais ievads mums bija vajadzīgs, lai pārceltu skatienu uz Limbažiem laika posmā no 1783. līdz 1793.gadam un pavēstītu par pašu nozīmīgāko atgadījumu šajā notikumiem bagātajā desmitgadē.
Atbrīvotā mazpilsēta
1783.gadā Limbaži beidzot ieguva neatkarīgu pašvaldību - maģistrātu ar birģermeistaru un diviem rātskungiem un veiksmīgi aizstāvēja savu pilsoņu privilēģijas tiesā. Diemžēl, rezultāts bija putna brīvība, jo krietna daļa namu un apkārtnes zeme joprojām bija Rīgas īpašums. Taču tobrīd tas nelikās tik svarīgi, jo Limbažiem beidzot bija izdevies atkopties pēc postošā 1747.gada ugunsgrēka. 1785.gadā pilsētā bija ap 80 ēku un aptuveni 600 iedzīvotāju. Limbažu prestižam nāca par labu tā saucamās Rīgas vietniecības izveidošana 1783. gadā agrākās guberņas vietā. Pateicoties regulāri rīkotajām Rīgas tiesas izbraukuma sēdēm, Limbažos pulcējās dažādās mantiskās prāvās iejaukti ļaudis no plašas Vidzemes apkārtnes līdz pat Valkai un Fellinai (Viljandi) un kā vietējais administratīvais centrs līdz 18.gadsimta beigām Limbaži bija svarīgāki par Valmieru. Juridisko dokumentu vācu valoda dalīja Limbažu iedzīvotājus pilntiesīgos ''birģeros'', brīvajos ''cilvēkos'' un nebrīvajos kalpos, ko apzīmēja ar vārdu ''kerl''. Mūsdienu cilvēkam ir grūti aptvert, ka Baltijā tobrīd pastāvēja nevis eiropeiska ''dzimtbūšana'', bet īsteni krieviska verdzība un šos vergus pirka un pārdeva. Lai arī Vidzeme nekad nenonāca līdz zvērībām, ko vācu kungi pastrādāja Kurzemē, vergu bēgšana tolaik bija parasta lieta arī Limbažu novadā. No meklēšanas sludinājumiem varam spriest, ka visļaunākā dzīve bija Pilsmuižas kalpiem, jo 1765. un 1777.gadā bēgļu gaitās devās pat muižas krodzinieki. Limbažus tobrīd var uzskatīt par vāciski igaunisku pilsētu, jo savus kalpus vācu kungi meklēja tuvāk igauņu robežai. Protams, lai sazinātos ar apkārtnes zemniekiem, visi šie igauņi prata runāt latviski.
Limbaži 1837.gada zīmējumā. Kopš 1793.gada pilsēta tikpat kā nebija mainījusies
Ap 1785.gadu Limbaži piedzīvo pirmos treknos gadus kopš zviedru laikiem. Sākas nopietna tirdzniecība ar nekustāmajiem īpašumiem un sešu - septiņu gadu laikā ne mazāk kā trešdaļa pilsētas privāto gruntsgabalu nomaina saimniekus. Cenas svārstās no 350 rubļiem par pieticīgu ''jaunavas mitekli'' līdz četriem tūkstošiem par namiem ar desmit istabām un zālēm jeb štūbēm un astoņu zirgu stalli. Viens no pircējiem ir krievu tautības tirgonis Daņila Ikrinskis. Iebraucēji no tālām zemēm Limbažu novadā ierodas pietiekami bieži, lai dažus no viņiem par veciem grēkiem meklētu Prūsijas varas iestādes. 1785.gada jūlijā Limbažus ar ārpasauli savieno jauniekārtotais pilsētas pasta kantoris, gadu vēlāk maģistrāts organizē ugunsdzēsēju komandu. Neskatoties uz uzplaukumu, Limbaži aug ļoti lēni un lepnajās Rīgās vācu avīzēs un lielkungu sarakstē joprojām tiek dēvēti par ''štethenu'' jeb mazpilsētiņu. Viena no lepnākajām Limbažu dzimtām - Nici ( Nietz), sākot ar 1780.gadu vismaz septiņus gadus neveiksmīgi mēģina pārdot savu tikko uzcelto namu, jo augstākās kārtas ļaudis, kam tas domāts, neredz iemeslu te apmesties. Limbažu aptiekāram un birģermeistaram Johanam Sprottem 1787.gadā, aizbraucot no Limbažiem, nama pārdošana izdodas tikai uzspiežot to savam pēctecim kā ienesīgās aptiekāra prakses pārņemšanas noteikumu. Pilsētai tie ir kārtējie laikmetu grieži ar jauniem ļaudīm un jaunām lietām, tāpēc ''kunštuks'', ko izstrādā kalēja amata meistars Heine, tiek uzņemts bez īpaša izbrīna.
Mākslīgās ūdensdzirnavas
Kalējs Ādams Heine ( Heyn ) bija cienījams Limbažu birģeris, prasmīgs kalējs un, kā izrādījās, talantīgs mehāniķis. Viņa darbnīca dažādos laikos tiek dēvēta gan par Grobschmied - darbarīku smēdi, gan Hufschmied - pakavu smēdi. Heines gruntsgabals atradās Cēsu ielā, apzīmēts ar 35. kadastra numuru. Bez smēdes viņam piederēja arī zirgu darbinātas dzirnavas, kas kļuva par iemeslu izgudrojumam. Neilgi pirms 1790.gada Heine zaudēja savus dzirnavu zirgus un nolēma jaunus vairs nepirkt. Tā vietā Heine aizņēmās jau minēto poļu jezuīta Soļska ūdens dzinēja ideju vai kādu tās variantu no tolaik populārajiem mehānisko ierīču projektu albumiem un pārbūvēja savu dzirnavu iekārtu tā, lai to varētu darbināt ar ciklisku ūdens kustību. Mūžīgais dzinējs tas protams nebija, jo dzirnavu strādniekam nācās regulāri papildināt ūdens krājumus, taču pēc būtības mehāniskās dzirnavas precīzi atbilda sava laika priekšstatam par maksimāli lētu dzinējspēku. Par nelaimi, Heinem, vai nu taupības vai trūkuma dēļ, nebija pie rokas pietiekami kvalitatīvu materiālu mehānisma izgatavošanai un gala rezultātu drīzāk varētu dēvēt par pilna apmēra modeli. Par mākslīgajām vai sausajām jeb bez tekoša ūdens spēka strādājošajām ūdensdzirnavām nodēvētā ierīce kopumā nostrādāja ļoti īsu laiku, iespējams, tikai dažas dienas. Taču ar to pietika. Nepabeigtā būve ar dzirnavu mehānismu kļuva par ievērojamāko apskates objektu Limbažos un, lai gan tūrisms vēl nebija tā īsti izgudrots, vilināja tuvus un tālus ciemiņus.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Limbažu liktie barikāžu pamati
Veroties no Rīgas apkārt Latvijai ar moderni globalizētu skatienu, Vidzemes pusē aiz Siguldas vispirms pamana Cēsis un Valmieru, un tālāk skatiens virzās uz Alūksnes pusi. Limbaži ar visu novadu paliek augsto vērotāju acu kreisajos kaktiņos un, liekot kopā Baltijas ainavu, nereti izrādās, ka, šai runu un rakstu aizspogulijā, aiz Saulkrastiem vairs nav redzama ne zeme, ne tās iedzīvotāji. Dažādām par Vidzemes piejūru teiktām blēņām, izdomājumiem un nevērībām, kas nākušas no pašu tautas rakstniekiem, varētu veltīt biezu grāmatu. Tikai pasakās tas trešais tēva dēls vienmēr saņem pelnīto balvu, īstenībā vienmēr izrādās, ka divi pirmie prot pārāk labi un skaļi runāt, lai kas tāds notiktu. Bet teiksmām un dzīvei kopīgs tas, ka tikai darītājs var ko panākt un pārmainīt un, lai kas tiktu stāstīts vēlāk, tieši viņš ir tas pamatu licējs.
Esam jau mazliet rakstījuši par Limbažu novada ieguldījumu neatkarības dibināšanas lietā. Toreiz, pirmos pāris gadus pēc 18.novembra, jaunajai republikai bija vajadzīgi nevis runu turētāji, jo lietas būtība jau bija pateikta, bet karavīri, pārtika un stabilas valsts saimniecībai vajadzīgās lietas un materiāli, ko sākumā varēja dot vienīgi Valmieras, Cēsu un Valkas apriņķu ļaudis. Šī Vidzemes daļa, ar Limbažu novadu kā ja ne pirmo, tad vismaz ne pēdējo tautas darbā, tad arī kļuva par to stūrakmeņu virkni, uz kuras sāka būvēties Latvijas Republikas jaunceltne. Kad visā zemē iestājās miers, Limbažu un pārējo vidzemnieku milzu upuri piemirsa un Rīgas presē atsākās vecās runas par nomali, reņģēm un provinci.
Taču novadam, no ārpus lielajiem ceļiem stāvošajiem Limbažiem līdz no kaimiņiem ar mīļu lūgšanu atgūtajiem Ainažiem, bija kāda priekšrocība - vismaz tikpat daudz prātīgu un darbīgu saimnieku un meistaru, kā krietni bagātākos apvidos, un apņēmība mainīties uz augšu, jo pēc kara zaudējumiem zemāk vairs nebija kur krist. Ulmaņlaiku uzplaukums novadā bija tikpat daudz jaunā dzelzceļa, kā neparasti prasmīgas saimniekošanas rezultāts pašvaldībās, kas nereti bija stipri trūcīgas savos līdzekļos. Trīsdesmitajos gados vēl nebija zināms, ka drīz novadu vajadzēs atjaunot vēlreiz - pēc otra lielā kara, jau bez daudziem labākajiem un strādīgākajiem ļaudīm, svešas varas uzraudzībā. Lai to paveiktu, bija vajadzīgi gandrīz četri gadu desmiti, bet ap 1985.gadu Limbažu rajons izskatījās tik eiropeisks, cik to varēja panākt zem PSRS firmas zīmes. Cilvēki, kas to panāca ar savu darbu, pelnījuši novadnieku pateicību un aizmirsti netiks.
Par 1991.gada Barikāžu dienām
runāts daudz. Ik gadu liekas, ka viss svarīgākais jau pateikts, bet atkal un
atkal nāk klāt kas nepamanīts, jau trīsdesmit gadus iepriekš klusēts un
pārdomāts, kas protams nemaina kopainu, bet palīdz vēlreiz atcerēties šos
laikus paaudzēm, kas dzīvoja tām cauri. Te nu mēs nonākam pie šī raksta sāls.
Tāpat, ka Limbažu novads glāba un dibināja 18.novembra republiku 1918 -
1920.gadā, pēc septiņdesmit gadiem Limbažu rajons glāba un pabalstīja atjaunoto
neatkarīgo Latviju. Atšķirība bija tur, ka šoreiz nodevas un klaušas dzimtenes
labā netika uzspiestas un limbažnieki varēja atteikties no brīva prāta un
neiejaukties Rīgas notikumos. 1991.gadā nestais barikāžu upuris Limbažu novadā
stāv blakus kā līdzvērtīgs visam mūsu pusē Atbrīvošanas kara laikā paveiktajam,
jo bija pilnīgi brīvprātīgs. Veiksmīgs Barikāžu iznākums bija iespējams tikai
saliekot kopā visu to dalībnieku pūliņus un, kaut nav mums lemts to zināt, bet
bez limbažnieku dalības svarīgākajās Barikāžu pasākumu vietās, tā lieta
visticamāk noritētu grūtāk un nedrošāk. Bez lietišķiem ļaudīm, kas organizēja
Limbažu novada dalību Barikādēs, bez aizrautīgiem entuziastiem, kas piekrita
viņiem sekot, lielā 1991.gada neatkarības atgūšanas vēstures garā rakstītā
grāmata būtu par vismaz pāris lappusēm nabagāka. Lūk tāpēc mums pienākas
pieminēt un godāt viņus šajā un turpmākajās gadadienās.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Iesalušo kartupeļu decembris
Kārlis Goba pirmajā rindā otrais no kreisās
Kā limbažniekiem labi zināms, ne tik sen pilsētā notika zinātniska konference par 1941.gada jūlija atbrīvošanas kaujām un tika izdots atmiņu krājums par šo tēmu. Diemžēl, laika atstatuma un atbilstošu vēstures avotu trūkuma dēļ patiesība par dzīvi Limbažos Otrā pasaules kara laikā joprojām nav ja ne atklāta, tad vismaz sakārtota. Kā zināms, šis pienākums novadā gulstas uz Limbažu muzeja pleciem, tādēļ šodien atskatīsimies uz 80 gadus senu pagātni, kad izšķīrās pat ne valstu un tautu, bet visas pasaules liktenis.
Šalc zaļais mežs
1941.gada 1.septembrī Latvijas teritorijā uz austrumiem no Daugavas tika ieviesta tā saucamā vācu civilpārvalde un nejaušu virsnieku vietā vidzemnieku dzīves gaitas sāka lemt īpaši iecelti okupantu ierēdņi. Bijušie Valmieras, Cēsu un Valkas apriņķi tika apvienoti vienā apgabalā, kura priekšgalā līdz pat ''vācu laiku'' beigām nostājās izbijis skolmeistars, muižas pārvaldnieks un rēķinvedis Hermanis Hansens, kas savos 43 gados bija paguvis arī sēdēt reihstāgā un vadīt nacistu partiju gleznainajā Huzumas pilsētā. Atšķirībā no amata brāļiem, īpaši salīdzinot ar Zemgali valdījumā saņēmušo nelieti Medemu, Hansens bija godīgs vācu junkurs un sodīja un bendēja tikai stingri pēc Hitlera likumiem. Cik var noprast, Vidzeme viņam atgādināja dzimto Holšteinu, tāpēc Hansens bija noskaņots trekni dzīvot pats un ļaut dzīvot tiem latviešiem, kas precīzi pildīja viņa pavēles. Visai drīz Vidzemes apgabala latviešu amatpersonas noprata, ka lietas var kārtot Valmierā, nebraucot uz Rīgu un vismaz Valkas apriņķis pārstāja pakļauties latviešu Zemes pašpārvaldes iestāžu norādījumiem. Kā zināms, nav labuma bez ļaunuma un ļoti drīz par Hansena labvēlību sajūsminātie latviešu ierēdņi ar šausmām apjauta, ka viņiem būs smagi jāstrādā, lai atņemtu savai tautai visu, kas var noderēt vācu armijai Krievijas plašumos. Tie, kas bija ieguvuši amatus varu maiņas jukās un prata tikai draudēt un slepkavot, nacistiem varēja noderēt vienīgi kā lielgabalu gaļa un pakāpeniski devās frontes virzienā.
Limbaži, kā zināms no vēstures, izceļas Vidzemē ar to, ka pat nedrošos laikos dabū pilsētas galvas krēslā prātīgus cilvēkus. Pie pirmajām ziņām par civilpārvaldes atjaunošanu, jau 1941.gada jūlija beigās Limbažu priekšgalā atkal nostājās ārsts Rūdolfs Eglītis. Viņam bija visas nepieciešamās dotības, lai vadītu pilsētu arī turpmāk, taču nebija vēlēšanās būt iejauktam nacistu nejēdzībās un noziegumos. Pie pirmās iespējas, izmantojot Valmierā uzsākto pašvaldības darbinieku nomaiņas kampaņu 1941.gada novembrī - decembrī, Eglītis atteicās no amata, pamatojot to ar ārsta pienākumiem. 1941.gada 5.decembrī Limbažu pilsētas valde pārvācās uz jaunām telpām Burtnieku ielā 1, pirms diviem gadiem uzceltajā bet neizmantotajā aptiekas namā. Par pilsētas galvu kļuva Kārlis Goba, kurš no 1929.gada uzticami pildīja pilsētas kasiera amatu. Kā korekts birokrāts, kas labi runāja vāciski, viņš pilnībā apmierināja okupācijas varas prasības un tika apstiprināts amatā ceremonijā, uz kuru ieradās pats apgabala komisārs Hansens. Augstie vācu viesi neiebilda, ka latvieši pēc Vācijas himnas atskaņošanas dzied nevis nacistu Horsta Veseļa dziesmu, bet savas tautas lūgšanu. Lieta tāda, ka ar Horstu Veseli, pareizāk viņa vārdā nosaukto klabošo ziņģi, Vidzemē tikko bija gadījies pamatīgs ''fušieris''. Skolu un iestāžu ceremonijās obligāti izpildāmās dziesmas notis daudzviet nebija pieejamas un kāds nedarbis bija palaidis ziņu, ka meldiņš neatšķiras no citas, tautā mīlētās vācu ziņģes ''Šalc zaļais mežs''. Lasītājiem ir visas iespējas salīdzināt jūtūbā abas melodijas un iedomāties, kā jutās vācieši, dzirdot savu otro himnu ar ''zaļā meža'' melodiju. Nesmieties ir grūti.
Mēs jūs atbrīvojām
No pirmās dienas, ienākot latviešu zemē, hitlerieši, ja vien nedraudēja tieši, meloja. Bija daudzi un dažādi meli ar vienu mērķi - iegūt maksimāli daudz militāras nozīmes produktu, lai noslēgtu karu Krievijā, kam, kā domāja pat zinoši ļaudis, bija jābeidzas ar Maskavas ieņemšanu. Limbažu filca fabrika 1941.gada decembrī nodarbināja 71 strādnieku - tikai trešdaļu no miera laika pilnā štata, jo cepuru ražošana bija apturēta un vienīgā produkcija bija tūbas zābaki armijai. Pilnā sparā strādāja arī mazā stērķeļu fabrika. Cēsu ielā 10 ik dienu bija atvērts Cēsu alus darītavas miežu iepirkšanas punkts. Kara saimniecībā strādājošajiem bija garantēts darbs, zemniekiem bija visas iespējas ātri nodot produktus uzpircējiem, taču - kā strādājošie tā tirgojošie pretī saņēma tikpat kā nekam nederīgus ''ostmarku'' papīrīšus. Pēc Latvijas iekarošanas gandrīz visi rūpniecības preču krājumi nonāca vācu iestāžu rokās un tika konfiscēti vai lēti izpārdoti vērmahta karavīriem un ierēdņiem, izmantojot apgrozībā saglabājušos padomju rubļus. Apķērīgi ļaudis līdz vasaras beigām pavadīja katru brīvu brīdi stāvot rindās, kamēr atvērtajos veikalos vēl bija preces. 1941.gada augustā tika ieviesta rūpniecības preču sadale un ar rudens sākumu arī pārtikas kartiņas. Par nelaimi, mums ir pieejamas galvenokārt atmiņas, ko rakstījuši turīgi limbažnieki, kam tolaik bija labi papildus ienākumi un ir maz zināms par postu, kāds jau oktobrī piemeklēja pilsētas bezdarbniekus. Šodien nav pieņemts runāt, ka ne mazāk kā desmitā daļa iedzīvotāju ''vācu laikā'' bija neuzticamo skaitā un, ja nekopa savu zemes gabalu, nevarēja cerēt gūt pietiekamu iztiku.
No 12.oktobra Latvijā iestājās jau trešā īpaši bargā ziema. Pat pēc oficiālajām ziņām, Vidzemes laukos nepaguva novākt piektdaļu dārzeņu ražas un 5% kartupeļu. Kartupeļi, kā likās, bija cietuši mazāk, taču turpmāko mēnešu aukstuma viļņi izsaldēja daudzas stirpas. Astoņi Limbažiem tuvākie pagasti tikko bija apvienoti agronomiskajā rajonā, ko pārraudzīja Valmieras apriņķa ''kreislandvirts'' Bērs. Pēc atsevišķām sapulcēm pagastos, 14.decembrī Limbažu Saviesīgajā biedrībā tika sasaukta rajona lauksaimniecības darbinieku kopsapulce, kur augstais vācu vagars teica nesakarīgu runu par zemnieku pienākumu palielināt lauku platību un lopu skaitu, turpmāk vismaz desmitdaļu lauku apsējot ar kartupeļiem. Vāciešiem, kas jau zināja par Maskavas uzbrukuma izgāšanos, bija vajadzīgs viss, ko var izmantot armijas devās un vācu zaldāts daždien apēda pat kilogramu kartupeļu. Nelaimīga ļaužu izdzinēja lomā nonāca Limbažu rajona agronoms Voldemārs Ķīsis, kam tagad vajadzēja uzraudzīt no Valmieras nākošo rīkojumu pildīšanu. Prasot visu, vācieši pretī nesolīja neko, pat ne pielikumu zemajām cūkgaļas iepirkuma cenām. Kā palielināt ražas laikā, kad krietns skaits kalpu un transportlīdzekļu zaudēts 1941.gada vasaras evakuācijā, netika skaidrots. 12 atlikušos traktorus, kam nebija degvielas, solīja apgādāt ar malkas gāzģeneratoru iekārtām. Dzirdot tādas runas, zemnieki uzskatīja par labāku pa kluso sūtīt gaļu un sviestu uz Valmieru vai Rīgu, kur vācu kareivji labprāt mainīja pārtiku pret armijas mantām. Turpmākajos mēnešos vācu iestādes Valmierā cīnījās par ''fāterlandes'' uzvaru, visiem spēkiem apkarojot šo plaukstošo melno tirgu.
Divsimt grami piparkūku
Sākot ar septembri visi okupētās Latvijas iedzīvotāji ieguva savu ''vācu laika'' svarīgāko dokumentu - apgādes grāmatiņu. Lauksaimnieciskā ražošanā nenodarbinātie saņēma tiesības turpmāk iegādāties precīzi normētu pārtikas devu, zemniekiem izsniedza tikai cukuru. Kā visos lielos birokrātiskos pasākumos, arī kartiņu izsniegšanā neiztika bez jucekļa un krietns skaits Vidzemes lauku iedzīvotāju, kas pelnīja iztiku ar amatu un zemi neapstrādāja, pārtikas devas nesaņēma. Bez 700 gramiem cukura mēnesī, sākot ar oktobri parastās devas saņēmējam ik nedēļu pienācās 3, 3 kilogrami maizes, 350 grami gaļas un 200 grami sviesta, ko bija jāpērk noteiktā pierakstīšanās vietas veikalā. Limbažos atkārtojās 1939.gada septembra situācija, kad ieguvēji izrādījās labāko veikalu turīgie ''kundes''. Pārējie riskēja saņemt savu devu zemākas kvalitātes produktos. Līdz decembrim maizes nedēļas devu samazināja līdz 2250 gramiem, bet solītā putraimu un siera izsniegšana tā arī netika sagaidīta. Limbažu novada ļaudis pēkšņi izrādījās dalīti vairākumā, kas paši audzēja pārtiku vai saņēma papildus produktus no radiem un nelaimīgā mazākumā, kam visa pārtika bija jāpērk par vienalga cik augstām cenām. Citos apstākļos limbažnieki būtu metušies zvejot zivis, taču ne tikai ezeri, bet arī Svētupe vēlākais no novembra bija pasludināti par zvejas lieguma zonu un piekļūt ūdeņiem varēja tikai ar tā saucamā ezeru sarga J. Pokkera rakstisku atļauju. Par spīti tam, Limbažos nekrita izmisumā un no 9.decembra uzsāktos ceļojošos uzturlīdzekļu taupības kursus, kur mācīja, kā izlikties gatavojam ēdienu no pārtikas atkritumiem, sākotnēji apmeklēja tikai 13 mājsaimnieces.
1941.gada beigas Limbažos bija drūmas, gan dzīves pieticības, gan aizvien jaunu pasaules kara ziņu dēļ. Atbilstoši Hitlera ''ģeniālajai'' idejai. ka valstij nav jāpalīdz pilsoņiem, ja tie var izlīdzēties paši, novembrī Limbažos sāka darbu organizācijas Tautas Palīdzība Limbažu nodaļa Mārtiņa Franča vadībā. Tās darbs turpmākajos gados būtu visnotaļ uzteicams, ja vien liela daļa savākto līdzekļu netiktu atdota okupantiem. Jau pirmajos 1941.gada decembra labdarības pasākumos noskaidrojās nepatīkamā patiesība, ka apgādājot 70 trūcīgus bērnus ar malku un pārtiku un vēl 50 ar drēbēm un apaviem, dāvanu pietika ne visiem. It visur Latvijā, ļaudis, kas cerēja, ka tā tuvina kara beigas un ziedoja siltu apģērbu vācu armijai, tobrīd vēl nesaprata, cik ļoti tiek piekrāpti, jo vērtīgākās mantas izlaupīja vietējo garnizonu virsnieki un vācu ierēdņi. Limbažu pagasts tikai decembrī vien dāvināja 122 pārus ziemas zeķu un 76 pārus cimdu. 21.decembrī notika trīs Ziemassvētku eglīšu sarīkojumi skolniekiem un nespējniekiem, amatpersonu un policistu ģimenes svinēja 23.decembrī. Viena no nejaukākajām hitleriešu liekulībām bija 200 gramu piparkūku un 100 gramu konfekšu izsniegšana bērniem sarīkojumu laikā. Tā saucamā dāvana patiesībā bija pavisam oficiāla svētku pārtikas deva, ko bērni varēja saņemt tikai, ja ieradās kādā no atļautajiem eglīšu sarīkojumiem. 26.decembrī, Otrajos ziemassvētkos, Saviesīgajā biedrībā pulcējās arī daļa no pie augstiem galdiem nepiekļuvušās tautas un visi uz brīdi uzlaboja omu, noskatoties biedrības teātra uzvestos ''Trīnes grēkus''. Smiekli ļāva aizmirst, ka kaimiņos Latgalē tikko ieviests pavisam mūsdienīgs ''lokdauns'' sakarā ar nāvējoši bīstamā izsitumu tīfa epidēmiju. Nepatīkamiem pārsteigumiem bagātais 1942.gads jau bija pie durvīm.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Kā Limbažos sākās miera laiki
Saviesīgā biedrība pirms 100 gadiem
Daudz un dažādi rakstīts par to,
kā Latvijas neatkarība tika izcīnīta. Krietni mazāk un bieži vien gandrīz nekas
nav teikts par pirmajiem soļiem stabilas valsts iekārtas un saimniecības
izveidošanā. Tāpēc šodien mēs runāsim par Limbažu novada simts gadus senu
pagātni, kad beidzot norima brīvības cīņas, karotāji atgriezās mājās, iestājās
miers un kārtība un katram atkal bija brīvība meklēt savu dzīves taku. Ar
1921.gadu aizsākās tas īsais, bet slavenais Latvijas vēstures posms, ko tauta
paturēja atmiņā kā ''miera laikus''.
Vecās pasaules drupas
Tieši tai brīdī, kad iestājās drošs miers, ne mazums ļaužu jau bija pārstājuši uz to cerēt. 1920.gadu Limbažos noslēdza sociāldemokrāta Andreja Veckalna sasaukts mītiņš, kur pazīstamais Rīgas politiķis aicināja tautu vajadzības gadījumā nepakļauties varas iestāžu rīkojumiem, par ko vēlāk tika saukts likuma priekšā. Dienu pirms 1921.gada 26.janvāra, kad Latvija gatavojās izdzirdēt no Eiropas vadošajām valstīm par savas neatkarības atzīšanu, Limbažu pamatskola informēja pilsētas skolu valdi, ka atzīmēs šo notikumu ar mācību atcelšanu, ko valde novērtēja kā nelikumīgu streiku. Pilsētas domē joprojām bija sociāldemokrātu vairākums - astoņi pret septiņiem, un Limbaži pagaidām saglabāja drīzāk aiz pārpratuma iegūtu ''sarkanās'' pilsētas reputāciju. Taču politika 1921.gada sākumā bija kļuvusi mazsvarīga saimniecisku darījumu priekšā. Martā sašutušie limbažnieki noskatījās, kā novada ezerus no Rīgas nomājušie Pabažu zvejnieki plēsonīgi izķer visu, ko spēj tajos atrast, gūstot desmitkārtīgu peļņu. Tikpat sparīgs darbs eksporta koku ciršanā notika galvaspilsētai piederošajos novada mežos, tāpēc Limbažos ja ne ar prieku, tad vismaz bez skumjām uzņēma naktī uz 11.maiju notikušo ugunsgrēku mežniecības kokzāģētavā, kas izjauca Rīgas plānus un noslēdzās ar pamatīgu skandālu un atbildīgo amatpersonu neveiksmīgu meklēšanu. Taču arī šie jaunumi nobālēja lielās agrārās reformas priekšā un visi novada zemnieki 1921.gadā caurām dienām domāja, kā gūt labumu no tikko aizsāktās muižu dalīšanas un rentes māju pārreģistrēšanas, vai vismaz apsprieda zemes mērīšanas jaunumus pasaules konfliktu un Rīgas politikas vietā.
Ludis Bērziņš ar ģimeni Limbažos, 1920.g.
Limbažu vājā vieta neatkarības pirmajos gados bija līdz sabrukumam novestais ceļu tīkls. Apriņķa iestādes Valmierā godīgi atzina, ka ceļš starp abām pilsētām ir neizbraucams gandrīz visu gadu, kas nopietni apgrūtināja pārvaldes darbu. Ja limbažnieks gribēja doties uz Valmieru, viņš līga vezumu uz Ozolu staciju un šāds brauciens toreiz maksāja 400 rubļu jeb sestdaļu laba strādnieka algas, bet ceļojums līdz Rīgai un atpakaļ izmaksāja jau tuvu pie diviem tūkstošiem. Tādēļ nav jābrīnās, ka Limbažos ļaudis izrādījās kūtri pavēļu pildītāji un nodokļu maksātāji, tiklīdz rīkojumus vairs nedeva kara kungi, bet pašu vēlēta dome. Dzīvokļu nodoklis - pilsētas svarīgākais ienākumu avots, 1920.gadā lielā mērā palika neiekasēts. Beidzot, 1921.gada februārī, domei apnika piesaukt patriotismu un tā sūtīja darbā parādu piedzinējus policijas apsardzībā. Tik dusmīgs pasākums sakrita ar strauju īres maksu celšanos, jo vēl pirms gada patukšie Limbaži nu bija piebāzti līdz pēdējai apdzīvojamo telpu iespējai. Pirms mazāk turīgie pilsētnieki paguva atjēgties, apkurināmas istabas mēneša īre izauga no 25 līdz 60 rubļiem mēnesī un tas, ka Rīgā prasīja vismaz trīsreiz vairāk, bija vājš mierinājums. Ja varam ticēt oficiālajai statistikai, strādnieka alga Limbažos 1921.gada vasarā - 2500 rubļu, bija tikai nedaudz zemāka kā Rīgā, taču, jāšaubās, ka, ārpus nedaudzām ražotnēm un valsts rūpaliem, daudzviet maksāja tik labi. Lielāko daļu 1921.gada pārtikas cenas Latvijā spekulantu dēļ stipri atšķīrās pat tuvos novados un martā noteikts preču grozs maksāja no 112 rubļiem Krāslavā līdz 65 rubļiem Alūksnē, 93 rubļiem Rīgā un 85 rubļiem Limbažos. No marta līdz pavasara beigām pamata pārtika Vidzemē kļuva vēl par 17 procentiem dārgāka.
Remonta darbi
Kā viens no pirmajiem miera laiku bilžu žurnāliem, Rīgā bija pasācis iznākt humoristisks izdevums ar nosaukumu ''Svari'', kas pulcēja izcilus latviešu māksliniekus, taču rakstisku joku ziņā atgādināja smakojošu notekcauruli. No 1921.gada pavasara ''Svaru'' līdzstrādnieki sāka pa laikam ķengāt Limbažus feļetonos, kam nebija absolūti nekāda sakara ar patiesību, taču, trūkstot citām ziņām, mūsu novada reputācija Rīgā uz laiku sašķobījās. Limbažos tobrīd nevienam nebija laika domāt par godu pasaules priekšā, jo pilsētas saimniecība bija dzīvojusi bez uzraudzības veselus sešus gadus. 1920.gada decembrī Saviesīgās biedrības kopsapulcē tika izteikts lūgums pēc ziedojumiem ēkas remonta darbu noslēgumam un gandrīz nekavējoties izdevās savākt 50 tūkstošus rubļu. Līdz vasarai ēkas iekštelpu pārbūve bija pabeigta un 19.jūnijā ar pašu spēkiem uzvestām ''Skroderdienām'' Saviesīgā biedrība atkal ieņēma pienākošos vietu kā Limbažu sabiedriskās un kultūras dzīves centrs. Tikpat sparīgi darbojās pilsētas pareizticīgo draudze, kas pēc sākotnējā jucekļa, kad nepietika naudas pat lietvedības papīram, atrada līdzekļus jaunam jumtam un aplupušo sienu krāsošanai. Pēc veiksmīgas Baumaņu Kārļa kapa pieminekļa uzstādīšanas Limbažu patriotiskās aprindas uzsāka līdzekļu vākšanu brīvības cīnītāju piemiņas vietai. Dažādās organizācijas un biedrības - tikai 1921.gadā vien citu starpā Limbaži ieguva biškopju, mednieku un tirgotāju biedrības - par drošāko līdzekli sevis reprezentācijai un labdarības veicināšanai uzskatīja bazārus un no šī brīža līdz neatkarības izskaņai tie kļuva par svarīgāko Limbažu saviesīgās dzīves izpausmi. Pilsētas inteliģences un pedagogu aprindas, atrodoties pārmērīga politisku ideju iespaidā, atstāja kultūras dzīves vadību Limbažu lietišķo ļaužu rokās.
Svarīgākā pazīme, ka Limbaži atgūstas no karu un revolūciju sekām, bija darba atsākšana beļģu uzņēmējiem piederošajā filca fabrikā. Jau 1921.gada pavasarī fabrikas ražojumus sāka pārdot Rīgā, izvēloties par veikala vietu kādu dzīvokli. Šis necilais etaps bija noiets līdz 1921.gada septembrim, kad fabrikas akciju sabiedrību iekļāva Finanšu ministrijas oficiālajā sarakstā. Turpmāk filca fabrikas veiksmes un neveiksmes atkal kalpoja par precīzu rādītāju visas Limbažu pilsētas saimnieciskajai pašsajūtai. Bija vajadzīgs laiks, lai Vidzemes lauki atjēgtos no kariem un ārkārtas nodevām, tāpēc 1921.gadā Limbažos notika tikai divi lielāki gadatirgi, kas uzskatāmi parādīja, cik strauji uzlabojas Latvijas tautsaimniecības aina. Labrenča tirgus 10.augustā bija krietni patukšs, nebija ieradušies pat zvejnieki ar vasaras beigu reņģēm. Par dažiem desmitiem tirgū piedāvāto kumeļu un ķēvīšu izvērsās dzīva kaulēšanās, maksājot stipri augstas cenas. Gandrīz divus mēnešus limbažnieki un krietna daļa novada baidījās, ka laiki kļūs tikai vēl sliktāki, taču 7.oktobra gada noslēguma tirgū viss mainījās. Pēc aculiecinieku atzinuma, šoreiz Limbažos tirgojās gandrīz tikpat sparīgi, kā pirms kara un tik bagātīgs preču pievedums nebija redzēts jau septiņus gadus. Cenas kritās un zemnieki, kas bija iegādājušies zirgus iepriekšējā tirgu, sūkstījās par savu pārsteidzību. Limbažos atkal iebrauca tās pašas vezumu rindas, kas pirms kara - zvejnieki ar Skultes reņģēm un klejojošie lubu grāmatu tirgotāji ar amatnieku izstrādājumu kravām pa vidu. 1921.gada 7.oktobris uzskatāms par Limbažu normālās saimnieciskās dzīves atsākšanas sākumpunktu. Novads tagad spēja apgādāt ar pārtiku pat savus trūcīgākos iedzīvotājus un, sākoties rudenim, Limbažus pameta amerikāņu labdarības fonda ierīkotā zupas virtuve, kas vairāk kā gadu bija barojusi nabadzīgo limbažnieku bērnus. Taču jaunas darba vietas nākotne nesolīja un vairāki simti pārsteidzīgu bēgļu, kas 1921.gadā apmetās Limbažos bez radu un draugu atbalsta, jau tagad varēja sākt domāt par pārcelšanos.
Novada politikas pirmsākumi
Ar 1921.gadu jaunās valsts varas atribūtu ieviešana Limbažos noslēdzās. Lai arī ceļu stāvokļa dēļ limbažnieki pagaidām bija reti viesi dažādos galvaspilsētas pasākumos, pasts un telefons darbojās labi. Par jauno Latvijas policiju Limbažos bija daudz ko teikt, jo novada kārtībnieku komandēšana bija uzticēta bijušajam Rūjienas skolas pārzinim un krietna daļa policijas dienesta komandu aiz vecu laiku paraduma pirmajos gados tika dota krieviski. Bija vajadzīgs laiks, lai pierastu pie policistiem gorodovoju vietā. Valstiskuma sakārtošanu pabeidza ar Limbažu dzimtsarakstu nodaļas atvēršanu 1.jūlijā, valsts veterinārā dienesta ieviešanu, kas nāca īstā laikā, jo tieši Limbažu apkārtnē bija gadījies tā gada galvenais cūku rozes uzliesmojums un, lai cik nepatriotiski tas nebūtu, monopola degvīna vairumtirdzniecības noliktavas ierīkošanu, jo arī brīvā Latvija nevarēja iztikt bez krogu akcīzēm. Gandrīz visu gadu Limbažos pamanījās nodzīvot neliekoties ne zinis par Rīgas partiju strīdiem. Mierīgo gaisotni iztraucēja vien sociāldemokrātu Pirmā maija mītiņš, kas drīzāk liecināja par kreiso kustību apsīkumu novadā un aizvien dzīvākas baumas par pedagoga un mācītāja Luda Bērziņa pārcelšanos uz Rīgu, lai pieņemtu izglītības ministra amatu. Par nelaimi, baumas nebija bez pamata, jo Rīgas politikas dižvīri, pusotra gada laikā paguvuši sasmērēties tieši tādos pašos skandālos, kādus prese dara mums zināmus šodien, ļoti gribēja redzēt sev blakus īstus goda vīrus pašu apgrēcības piesegšanai. Ludis Bērziņš pameta Limbažus nākamajā, 1922.gadā, un izšķirošais iemesls te bija ne tik daudz radošie plāni, kuru piepildīšanu vajadzēja meklēt Rīgā, bet gan nopietnas finansu problēmas luterāņu draudzē mācītāja muižas konfiskācijas dēļ.
Pēc postošā rudens, kad vienas nedēļas laikā Limbažu novads piedzīvoja lietavas, baložu olas lieluma krusu, pērkonu un slapju sniegu, kas sapostīja kulšanai sagatavoto labību un neļāva lokomobīlēm izbraukt pa dubļainajiem ceļiem, pienāca decembris un pilsētas domes vēlēšanu diena. 1919.gadā limbažnieki bija drīzāk iecēluši, nevis ievēlējuši darbaspējīgu 15 locekļu domi, kas dalījās astoņu ''sarkano'' jeb sociāldemokrātu un to sabiedroto un septiņu ''pilsoņu'' frakcijās. 1921.gada 4.decembrī notika jau īstas, pilnvērtīgas pašvaldību vēlēšanas, kas ieviesa Limbažos līdz 1934.gada 15.maija apvērsumam pastāvējušu politiskās dzīves kārtību. Vēlēšanās piedalījās 82 procenti balsstiesīgo pilsētnieku. Sociāldemokrāti, nesaņēmuši citu kreiso organizāciju atbalstu, ieguva 763 balsis un 7 vietas domē, pārstājot būt vairākuma frakcija. 347 balsis un 3 vietas saņēma vietējo labējo kandidātu liste. 194 balsis ieguva Limbažu namsaimnieki, bet 163 balsis pilsētas amatnieku liste, abas saņemot pa divām vietām domē. Par pārsteigumu izrādījās minoritāšu, bet patiesībā vietējo vāciešu listes panākumi ar 108 balsīm un vienu vietu. Tāpat kā agrāko gadu vēlēšanās, par vāciešiem balsoja arī vairāki desmiti Limbažu latviešu. Dienu iepriekš, 3.decembrī, notika zemes ierīcības komitejas pārvēlēšana Limbažu pagastā. No 1000 reģistrētajiem vēlētājiem atnāca tikai 173. Vecajā komitejā no pieciem locekļiem četri bija ''kreisie'' jeb sociāldemokrāti un piektais pārstāvēja Zemnieku savienību. Tagad komiteju veidoja divi zemnieku, viens rentnieku listes un divi sociāldemokrātu pārstāvji. Kļuva skaidrs - no lielajām nacionālajām partijām Limbažos un tuvākajos pagastos atbalsta vienīgi sociāldemokrātus, bet Zemnieku savienības spēks ir krietni vājāks kā netālajā Valmierā vai Cēsīs un par daudzām modes partijām Limbažu pusē negrib pat dzirdēt. Ar to pirmais miera laiku gads noslēdzās un par šo vēlēšanu sekām novada dzīvē stāstīsim, rakstot par nākamo simtgadi vienu rudeni vēlāk.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Pasaules plašajos ceļos 1905 - 1918
Latviešu tauta ieguva neatkarību, jo divi nelaimīgi, bērnībā sakropļoti cilvēki - Krievijas imperators Nikolajs II un Vācijas imperators Vilhelms II, visu savu mūžu tā arī nespēja apjēgt, kas ir vara un valsts galvas pienākumi. Viņu dzīve ir pierādījums, ka pat efektīvākā monarhija ir sliktāka par visvārgāko demokrātiju, jo patvaldnieka kaprīzes spēj sagraut jebkurus pavalstnieku sasniegumus. Vilhelms II mūsu vēsturē ir svarīgs galvenokārt ar to, ka viņa neloģiskā agresivitāte bija noteicošais Pirmā pasaules kara izcelšanās iemesls. Nikolajs II, kura varā latvieši atradās 22 gadus, vēl šodien ir vēstures mīkla. Viņa vērtējums, atkarībā no Krievijas vēsturnieku politiskajām simpātijām, svārstās no mūka - askēta līdz slepkavīga maniaka tēlam, taču viens, Latvijas liktenim svarīgākais, kopsaucējs šai viedokļu jūrā ir atzinums, ka par angļu džentelmeni audzinātais vācietis Nikolauss Holšteins-Hotorps bija politikai nepiemērots cilvēks bez sava viedokļa un vienmēr izrādījās atkarīgs no uzticības personu padomiem. Līdz ar atteikumu uzturēt Pēterburgas galma dzīvi, ap ko jau 250 gadus grozījās Krievijas iekšpolitika un noslēgšanos angļu sīkpilsoņa stilā veidotā privātā pasaulītē kopā ar viņu pakļāvušo, bet acīmredzami garīgi neveselo sievu, Nikolajs II izdarīja visu no sevis atkarīgo, lai pazudinātu ģimeni un ietu bojā pats. Viņa muļķība deva neatkarību un pirmās brīvības cerības vismaz pārdesmit tautām - ja Nikolaja II vietā būtu spēcīgāks valdnieks, latvieši varbūt būtu lielā mērā pārkrievoti un Rīga kļūtu par 2 - 3 miljonu nelatvisku lielpilsētu. Toreiz, 19. - 20.gadsimtā, latviešiem paveicās. Vairākas reizes. 1905.gadā pretrunas starp mērenajiem un radikālajiem latviešiem pēkšņi kļuva redzamas uz nekad vairs nepieredzētas pilsoniskās vardarbības fona. Latviešu tautai nav par ko atvainoties par muižu dedzināšanu, kā to šodien prasa daži mūsu vāciskie un amerikāniskie ''kārkli''. Citas tautas, īpaši Āzijā un Āfrikā, par šādiem nodarījumiem vainotas netiek un, ja ņemam piemēru, 1952.gada ēģiptiešu revolūcijas laikā nodedzināto angļu koloniālo ēku vietā eiropieši par daudziem miljardiem dāvināja Ēģiptei jaunus būvprojektus. Kaitīgs ieradums Piektā gada piemiņas lietā drīzāk ir dažādu kaupēnu apdziedāšana. Nelietis ir nelietis vienmēr un visur un tas, ka negaidīti liels skaits tautiešu toreiz izrādījās augstākā līmeņa starptautiski teroristi, kas brīvajā laikā runāja blēņas par revolūciju, nedara latviešiem vairāk goda, kā masu slepkavību teorētiķa Mārtiņa Lāča-Sudraba piederība pie mūsu tautas. Latvijas neatkarību pasludināja un iedibināja nevis karotāji, bet praktiski domājoši ļaudis, kas vēlējās redzēt savā dzimtenē cik vien maz vardarbības iespējams. Latvieši, kas domāja citādi, tobrīd klejoja kādas kaimiņu zemes plašumos un nākamajos 20 gados krietnā skaitā saņēma tur, ko bija sējuši. Par pasauli nu ir pateikts un varam palūkoties uz tās ceļu krustojumu Limbažos.
1905.gada pirmā puse Limbažos noritēja krietni mierīgāk kā Rīgā. Lielajā piektdienā pilsētā iesoļoja kājnieku rota, taču jūtamas sekas no tā necēlās. Limbažniekus drīzāk interesēja jūnijā rīkotā lauksaimniecības izstāde un skandāls Saviesīgajā biedrībā. Gadskārtējās pilnsapulces un pārvēlēšanu laikā veterinārārsts Augusts Kirhenšteins izlēma gāzt no 1888.gada priekšsēdētāja amatu ieņēmušo Eduardu Kaupiņu un ieņemt šo vietu pats. Kad viņam tas neizdevās, Kirhenšteins turpmākajos mēnešos dažos saietos raksturoja Kaupiņu ar vārdiem, ko pēdējais uzņēma kā neslavu. Abpusēja vārdu apmaiņa ar prasību izslēgt Kirhenšteinu no biedrības aprima tikai gada beigās, kad šādi strīdi zaudēja jēgu. Dzīve Limbažos bija mierīga līdz oktobrim, kad jauniesaucamo nemieros pie tirgus laukuma tika nošauts Jēkabs Līdaks, ko izvadīja viens no lielākajiem tautas gājieniem Limbažu vēsturē. Sekoja valsts iestāžu bēgšana uz Valmieru un līdz 27.decembrim, kad pilsētā ienāca soda ekspedīcijas kazaki, limbažnieki pārvaldīja sevi pašu spēkiem. Otrs Piektā gada upuris bija 1906.gada janvārī Limbažos nošautais skolotājs Arturs Bahmanis un, par laimi, tie bija vienīgie politiskie asinsdarbi pilsētā. Pēc lielajiem nemieriem iestājās tautas pagurums. Saviesīgā dzīve pilsētā jūtami apsīka, pievēršoties piezemētākām lietām. No 1907.gada Baltijas guberņās sākās visu laiku izcilākie ''treknie gadi''. Limbažus tie skāra ar zināmu nokavēšanos, jo lai gan progress mūsu pilsētai nebija svešs - 1907.gadā sāka darbu ultramoderna starppilsētu telefona līnija ar Rīgu, bet 1909.gadā uz Vidzemes galvaspilsētu varēja aizbraukt ar pasažieru automobīli - nebija ne labu šoseju ne dzelzceļa, kas ļautu nogādāt novada ražojumus lielajos tirgos. Pirmais dzelzceļa projekts no Rīgas uz Rūjienu caur Limbažiem tapa 1914.gadā un to pārtrauca karš. Bez labiem ceļiem Limbaži neizbēgami atpalika no citām Vidzemes pilsētām un, lai arī pilsētas statusu nekad nezaudēja, pēc 1892.gada likuma baudīja tikai liela miesta pašvaldības tiesības, ievēlot nevis domniekus, bet 16 pilnvarniekus. Balss tiesības bija dotas tikai vismaz 100 rubļu vērta nekustāmā īpašuma turētājiem un 1910.gadā Limbažos tādi bija reģistrēti tikai 76, bet 1914.gadā, pēc aktīvas celtniecības posma, mazāk par simtu, jo, jāatgādina, Limbažu pilsētu tobrīd veidoja tikai 200 ēku, neskaitot palīgbūves. 1910.gadā Cēsu nekustāmajiem īpašumiem bija 1,5 miljonu rubļu kopvērtība, Valmierā 930 tūkstošu, bet Limbažos tikai 280 tūkstošu, kas stipri iespaidoja nodokļu apmērus. Limbažu pašvaldību īsi pirms 1914.gada regulāri kritizēja presē par slinkumu un nolaisto saimniecību, bet jājautā - ko ievērojamu varēja pasākt ar budžetu, kas bija gandrīz par ceturtdaļu mazāks kā Ludzai. Liels nopelns bija jau pilsētas uzturēšana labā kārtībā un etniskā saskaņa starp latviešu un vācu kopienām, ko nelabvēļi aiz nezināšanas dēvēja par nodevību.
1913. - pēdējā veco ''cara'' laiku miera gadā, Limbažu pilsētas dzīve grozījās ap filca fabriku un regulārajiem mazajiem un lielajiem tirgiem, kas baroja veikalniekus un amatniekus. Pašu avīzes ''Auseklis'' slejās ievietotajos sludinājumos bija redzams, ka vienkāršu amatnieku vietā Limbažos tagad darbojas plaša profila meistaru darbnīcas, kas spēj veikt gandrīz visus zemniekiem vajadzīgos pasūtījuma un remonta darbus, bet veikalnieki varēja piegādāt no Rīgas pat tvaika lokomobīli. Jau 1908.gadā pilsētas krājaizdevu sabiedrības rīcībā bija 1,5 miljonu rubļu kapitāli. Daudzas ģimenes kļuva turīgas un atzīmēja to ar jaunām ēkām, taču vienlaikus pieauga mazturīgo skaits. Par iemeslu tam bija vismaz 23 Limbažos ierīkotās dzertuves un stipro dzērienu tirgotavas, kur labprāt atstāja naudu kā fabrikas strādnieki tā uz tirgu braukušie zemnieki. Tāpēc nav brīnums, ka 1909.gadā izveidotā pretalkohola biedrība tika labi pabalstīta, bet 1914.gada maijā pilsētas padome, ko bija pārpludinājušas pilsoņu sūdzības par dzērāju huligānismu, nolēma rudenī ierobežot dzertuvju darba laiku. Taču tad 1914.gada vasarā sākās karš, ko Limbažu latviešu kopiena sākotnēji uzņēma ar prieku, kā iespēju atņemt baltvāciešiem to atlikušās privilēģijas. Pilsētā izvietojās armijas lazaretes un iedzīvotāju skaits 1915.gadā bēgļu pieplūduma dēļ tuvojās pieciem tūkstošiem, salīdzinot ar aptuveni 3000 1905.gadā. Kā klusa aizmugures pilsēta Limbaži nodzīvoja līdz 1917.gadam un ražošanas apsīkumu sākotnēji labi aizstāja armijas pasūtījumi un maksas šķūtis. Mierīgi tika sagaidīta Krievijas 1917.gada februāra revolūcija, Pagaidu valdība Pēterburgā un vecās administrācijas aizstāšana ar neskaidrām pagaidu padomēm, kas pakļāvās pirmajam latviešu reģionālajam varas orgānam vēsturē - Iskolatam jeb kreiso strādnieku un kareivju izpildkomitejai. Pa vidu politikas pārmaiņām novads piedzīvoja drausmīgu katastrofu. 1917.gada 23. - 24.augustā, atkāpjoties no Rīgas, krievu armijas Sibīrijas divīzija, Rīgas garnizona daļas un tos pavadošs aizmugures klaidoņu bars pārstaigāja Limbažu novadu, izlaupot muižas, pamestas iestādes un dažus veikalus. Ziņas par tobrīd notikušajām slepkavībām un izvarošanām pagaidām nav apkopotas. Citu starpā cieta Saviesīgā biedrība un Limbažu Pilsmuiža un mācītājmuiža. Līdz 1918.gada 7.februārim, kad Limbažos iesoļoja vācu karaspēks, efektīvu varas orgānu pilsētā nebija un pilsoņu aprindas centās izlikties pēc iespējas nemanāmas. Vācu komandantūra Limbažos ieviesa likumības šķietamību, taču nespēja uzlabot brūkošo saimniecisko stāvokli. Pēc vācu ienākšanas Vidzemi pārpludināja darbu zaudējuši Rīgas bēgļi, kas bija gatavi strādāt par vēderu. Izmantojot trīs un četrkāršu degvīna, ķīmiskā saldinātāja saharīna un dažu citu produktu cenu starpību Rīgā un Limbažos, 1918.gadā radās plaukstošs ''melnais tirgus'' apgādājot Limbažus par spīti vācu uzliktajam ceļošanas aizliegumam. Lielākais nopelns Limbažu sabiedriskās dzīves atjaunošanā, sagatavojot novadu neatkarības pieņemšanai, pieder pedagogam un mācītājam Ludim Bērziņam, kurš 1918.gada ieradās Limbažos no Tērbatas un atjaunoja ģimnāzijas un luterāņu draudzes darbu. Jaundibinātā latviešu valsts 1918.gadā nepaguva pārņemt kontroli pār Limbažiem, kur sākotnēji bija stipri aptuvens priekšstats par Rīgas notikumiem. 1918.gada 9.decembrī Limbažus pameta vācu karaspēks, bet jau 23.decembrī pilsētā ienāca Maskavas valdībai uzticīgi sarkangvardi. 1919.gads, kad Limbažu novads kļuva par vienu no trim neatkarības saimniecību balstošajiem novadiem blakus Valmierai un Cēsīm, vēl bija priekšā.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Limbažu novads - neatkarības stūrakmens. Divas strāvas 1885 - 1904
Šoreiz apskatām vienu no vismazāk
pētītajiem Latvijas vēstures periodiem. Ievērojama vēsturnieka, kas būtu
izvērtējis divdesmit gadu notikumus pirms Piektā gada, pagaidām nav bijis un,
visticamāk, nebūs. Pat nopietnākie darbi par tēmu skata šo laiku populārzinātniski,
pārstāstot statistiku un memuārus. Tāpēc, lai piedod lasītājs, ja tikpat
kodolīgi par pārkrievošanas un Jaunās Strāvas laiku runāsim arī mēs. Jāsāk ar
to, ka Krievijas impērijā no 1762.gada valdījusī vācu Holšteinas dinastija
nekad nebija spējusi dot tronim kaut vienu garīgi stabilu un ar prāta kaitēm
neapgrūtinātu valdnieku. Lai cik neticami tas nebūtu, šis ir galvenais iemesls,
kāpēc ieguvām neatkarību jau 1918.gadā. 1881.gadā pēc sava tēva bojāejas par
Krievijas caru kronētais Aleksandrs III bija ne īpaši gudrs, bet ļoti kašķīgs
cilvēks, kas cīnījās ar nespēju saprast apkārtējo pasauli, izdzerot vismaz
puslitru konjaka dienā. Ar viņa valdīšanu reālo varu Krievijā pārņēma
oligarhija, ko veidoja Holšteinas dzimtas lielkņazi un viņiem pietuvināti
augstākie krievu tautības aristokrāti. Būdami politiski nejēgas, šie ļaudis
darbojās, pilnīgi ignorējot iedzīvotāju vairākuma intereses, līdz 1917.gadā
nonāca vēstures mēslainē. Latviešiem un igauņiem kārtējie jaunie laiki sākās
1885.gadā, kad par triju Baltijas guberņu - Kurzemes, Vidzemes un Igaunijas
gubernatoriem pēkšņi tika iecelti ar vietējām baltvācu aprindām nesaistīti
ļaudis. Gandrīz vienlaikus Pēterburga lauza neseno līgumu ar vācu luterāņiem un
atjaunoja pareizticības kā Baltijas vienīgās privileģētās reliģijas statusu.
Līdz 1905.gadam, kad impērijā beidzot ieviesa ticības brīvību, turpinājās no
pareizticības izstājušos latviešu piespiedu atgriešana. Tas bija tikai ievads.
Sākot ar 1887.gadu krievu valoda kļuva par Baltijas skolu vienīgo apmācības
valodu no pirmās klases, līdz ar to pāreju Izglītības ministrijas pakļautībā,
pie tam Pēterburgas izglītības ierēdņi izrādījās tik akli šovinisti, ka
aizliedza mācīt runāt krieviski ar vietējo valodu palīdzību. Dažu turpmāko gadu
laikā vēl pēc zviedru laika kārtības veidotā Vidzemes tiesu un policijas
sistēma, ieskaitot ceļa stabu uzrakstu un apdzīvoto vietu nosaukumu izrunas
nomaiņu, no vāciskas kļuva krieviska atbilstoši impērijas likumiem. Izglītots
speciālists vai apmācīts amata meistars, kas kādā Vidzemes pilsētā vai pagastā
bija veidojis savu karjeru, ņemot palīgā labas vācu valodas zināšanas, tagad
nonāca lielās grūtībās, ja tikpat labi neprata krieviski. Pēc 1890.gada aktīvi
jauni cilvēki ar izpratni par krievu lietvedību pēkšņi ieguva priekšroku pār
krietni pieredzējušākiem vecās paaudzes pilsētu un pagastu darbiniekiem. Šis
literatūrā tikai pavirši pieminētais un mūsu vēsturē pagaidām ignorētais
paaudžu konflikts bija spēcīgākais dzinulis, kas noveda pie Piektā gada
galējībām.
Starp 1885. un 1904.gadu iedzīvotāju skaits Limbažos pieauga no diviem līdz trim tūkstošiem. 1897.gada tautas skaitīšana uzrādīja, ka Limbaži ar 74 procentiem latviešu tautības iedzīvotāju, tagad ir otra latviskākā pilsēta pēc Valmieras. Tas notika ne tikai no laukiem nākošu ieceļotāju pieplūduma dēļ, bet arī sakarā ar vācu kopienas sarukšanu. Krievu valodas uzspiešana mudināja vāciešus doties uz lielpilsētām, kur viņu kopskaits joprojām ļāva prasīt sev īpašu kultūras autonomiju.
No 1892.gada ieviestais netaisnais pilsētu pašvaldību nolikums pielīdzināja Limbažus miestam bez pilsētu tiesībām, atļaujot domnieku vietā vēlēt vien pilnvarotos, kas savukārt ievēla pilsētas vecāko ar tiesībām lemt tikai pilsētas saimniecības jautājumus. Vēlēšanās drīkstēja piedalīties tikai personas ar īpašumu vismaz 100 rubļu apmērā, tādēļ mazturīgie balsot nevarēja. Meži, ezeri un rentes zeme, kas citviet būtu pabalstījuši pilsētas vajadzības, joprojām piederēja Rīgai un 1900.gadā Limbaži ar 14600 rubļu budžetu bija nabadzīgākā latviešu pilsētas pašvaldība. Salīdzinājumam - Liepājas budžets togad bija 655 tūkstoši. Tāpēc, runājot par Limbažiem 19.gadsimta beigās, nav jābrīnās, ka pilsētas labiekārtošanas darbi noritēja lēni un pat leģendai par pilsētas nama pulksteņa uzstādīšanu pateicoties soda naudām acīmredzami ir savs pamats. Pilsētas attīstību veicināja divi ekonomiskie spēki. Pirmais - pilsētas amatnieki, kas apkalpoja plašu novadu un tādēļ pēc skaita un saražoto preču apjoma neko daudz neatpalika no Cēsīm un Valmieras, bet dažos arodos pat pārspēja tās. Pienākot 20.gadsimtam, arī amatnieku vidū bija aizvien vairāk latviešu, kas, apguvuši amatu no vāciešiem, ieņēma viņu vietu pēc to aizbraukšanas. Otrais - filca fabrika, kas būtu neievērojama Rīgā, Limbažos nodrošināja tehnikas jaunievedumu ienākšanu. Pēc 1890.gada fabrika sāka izmantot ne tikai tvaika, bet arī elektromotorus, palīdzot apgaismot arī dažas pilsētas ēkas. Fabrikas un amatnieku vajadzības noteica telefona ievilkšanu Limbažos jau 1899.gadā. Pakāpeniskā filca fabrikas un citu ražotņu izaugsme bija par iemeslu tam, ka no 1900.gada pilsētā atsākās strauja mūra ēku celtniecība, ko pārtrauca tikai pasaules karš. Jau 1883.gadā Vidzemes zemnieki bija iepirkuši no muižām divas trešdaļas no pārdošanai izliktajām saimniecībām. Turpmākos divdesmit gadus zemnieku peļņa balstīja pagasta un skolas ēku un biedrību namu celtniecību, neaizmirstot labiekārtot arī savus mitekļus. Nevajag aizmirst, ka brīdī, kad tika uzrakstītas ''Skroderdienas Silmačos'', lugā redzamajai lauku pasaules kārtībai bija ne vairāk par trīsdesmit gadiem.
Liktenis bija lēmis, ka tieši tai brīdī, kad latvieši sāka baudīt pirmos vienlīdzīga sabiedriskā stāvokļa labumus, tautiskajā kustībā iestājās šķelšanās un nesaskaņu laiks. Pirmais konflikts, ko Rīgā varēja sākt manīt jau ap 1873.gada dziesmu svētku laiku, bija starp pirmajiem turīgajiem latviešu uzņēmējiem un pirmajiem augstāko izglītību guvušajiem latviešiem, ko pēc vācu parauga dēvēja par ''literātiem''. Otra lielā plaisa parādījās 1877 - 1878.gada krievu - turku kara laikā, kad kļuva manāma daudzu gados jauno latviešu vēlēšanās izrauties no Baltijas guberņu vāciskajiem spaidiem ar krievu valodas apguves un pārceļošanas palīdzību. No savas puses baltvācieši bija gatavi piedāvāt latviešiem tikai augstu vērtētu un dažreiz labi apmaksātu sulaiņu tiesības. 1869.gadā Leipcigā izdotā pretkrievu grāmatā Vidzemes vācietis Širrens paziņoja, ka Baltija un tās pamatiedzīvotāji pieder viņa kopienai kā sens kara laupījums un baltvācu vairākums no šiem uzskatiem nekad neatkāpās. Latvieši, kas bija gatavi pieņemt vācu noteikumus, izņemot pārvācošanos, atkāpās no Atmodas pirmie. Viņiem sekoja darījumu cilvēki, kam turība tagad ļāva baudīt vācu pilsētnieku apmēra tiesības. Limbažos kā pirmo tā otro latviešu sabiedrisko darbinieku vidū bija vairākums un viņus var saprast, ņemot vērā, cik nesena bija viņu gūtā labklājība. Pēc Saviesīgās biedrības dibināšanas laika aizrautības jau dažus gadus vēlāk sekoja atplūdi un biedru skaits saruka no 108 1885.gadā līdz 41 1888.gadā, stipri svārstoties arī turpmāk neskatoties uz Baumaņu Kārļa pieliktajām pūlēm. Tautiskās kustības krīze kļuva īpaši jūtama līdz ar rusifikācijas kampaņas sāķumu, kad ne mazums krievu valodu neprotošo tautas darbinieku noslēdzās privātā dzīvē. Neizbēgami, pēc 1890.gada par politiski aktīvāko latviešu tautas daļu kļuva ļaudis, kam nacionālas autonomijas sasniegšana likās mazsvarīga. Krievu valodu apguvušie augstskolu un vidusskolu absolventi, kas sākotnēji cerēja uz pietiekami stabilu vietu impērijas hierarhijā, atklāja, ka Aleksandra III ieviestie ierobežojumi atkal dod labas karjeras iespējas tikai aristokrātiem. Veco, bet apsīkušo Pirmās Atmodas strāvojumu aizstāja Jaunā Strāva, kas grupējās ap Rīgas avīzi ''Dienas Lapa''. Pakāpeniski tās dalībnieki nosliecās par labu sava laika populārākajai politiskajai mācībai - marksismam, pēc jaunstrāvnieku kustības apspiešanas 1897.gadā pieslejoties tā aizvien vardarbīgākajiem grupējumiem. Limbažos jaunstrāvnieki ieradās ap 1895.gadu. Viņu nebija daudz, galvenokārt jaunākās paaudzes skolotāji, kas aizvietoja krievu valodas nepratējus. 20.gadsimtam sākoties, Limbažu novads bija vienaldzīgs pret pasaules politiku un tajā noritēja kāds Latvijas nākotnei daudz svarīgāks process - saimnieciski patstāvīgas un savu tautiskumu godā turošas novada mēroga latviešu kopienas veiksmīga izaugsme.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Limbažu novads - neatkarības stūrakmens. Latvietis savā vaļā 1863 - 1884
Pirms pusotra gadsimta brīvība likās tik augsta un tāla lieta, ka vidzemnieki par to pat nesapņoja. Tā vietā visas domas grozījās ap nīsto klaušu laiku izbeigšanos, jo, lai arī juridiski brīvs, latviešu zemnieku kārtas cilvēks ik uz soļa varēja kļūt par varas vīru un dižciltīgo nesodītas patvaļas upuri. Tikai četrdesmit gadus pēc brīvlaišanas Vidzemes zemnieki beidzot ieguva vaļu - tiesības iet, kur patīk, strādāt, kur vēlas un iekārtot savu dzīvi bez muižkunga atļaujas. Divdesmit gados no Krimas kara beigām 1856.gadā pasaule ap latvieti un pats latvietis pārtapa tik strauji, ka brāļi Kaudzītes, 1879.gadā nobeidzot ''Mērnieku laikus'', sajauca romānā vienkopus trīs dažādus laikus - klaušu, māju iepirkšanas un pagastu iedibināšanas gadus.
Pēc 1863.gada ļoti īsā laikā krietns skaits Vidzemes saimnieku kļuva par savu māju īpašniekiem vai rentniekiem, lai gan trešo daļu šim nolūkam atliktās naudas nācās izdot, izpērkot dēlus no pēdējā bargā iesaukuma 15 gadu armijas dienestā. Klaušas tika atceltas un, mūsdienu cilvēkam to tikpat kā nesaprast, muižnieki un muižas ierēdņi zaudēja iespēju pēc patikas sist un ieslodzīt tuvākās apkārtnes zemniekus. Ar 1866.gada likumu pagasti tika atdalīti no savām muižām un lēma savas lietas bez tuvākā zemes kunga iejaukšanās. Cara Aleksandra II reformas nodrošināja, ka pat zemnieki tagad drīkstēja prasīt likuma aizstāvību. Pēc 1870.gada saimnieciski patstāvīgs cilvēks varēja dzīvot, tikpat kā nedomājot par lielo kungu patiku vai nepatiku, bet jāatzīst, ka faktiskā brīvlaišana, vācu muižnieku aptrakušas pretestības dēļ, Baltijā notika dažus gadus vēlāk par dzimtbūšanas atcelšanu Krievijas impērijā. Divdesmit gadu laikā Vidzemes zemnieki kļuva par pavisam citādiem ļaudīm pēc izskata un uzvedības. Pat mazāk turīgi kalpi sāka pirkt fabrikas ražojuma drānas, saimnieki apgādāja sev ratus ar dzelzs asīm un pat ''federu vāģus''. Lauku mājās sāka smaržot pēc kafijas, vakaros tās apgaismoja ar tikko lietošanā nākušo petroleju un skroderi steidzīgi iegādājās šujmašīnas, jo citādi palika bez pasūtītājiem. Pateicoties jaunajām lauku kopšanas metodēm 1868. bija pēdējais neražas trūkuma gads Vidzemē. Kad, kā teica toreiz, ''galvas griešanās'' laiki beidzot noslēdzās, latvietis, pirmo reizi vairākos gadsimtos, beidzot varēja sākt domāt ne tikai par kailo dzīvību, bet pienācīgu vietu citu ļaužu un tautu vidū.
Pirms lielajām pārmaiņām Limbaži bija maza vācu pilsēta ar nepilnu tūkstoti iedzīvotāju, kas bez īpašām grūtībām spētu iejusties lielās Vāczemes plašumos. Starp 1863. un 1881.gadu iedzīvotāju skaits pieauga no 1134 līdz 1812, sakarā ar ebreju migrāciju un, galvenokārt, pateicoties latviešiem, kas, saņēmuši pārvietošanās brīvību, pārcēlās no laukiem uz pilsētām. Starp 1870. un 1880.gadu latvieši kļuva par lielāko kopienu Limbažos. Pagaidām tas nenozīmēja, ka vācieši zaudētu kaut daļu no agrākās ietekmes. Vecie Limbaži bija trīs savrupi dzīvojošu kārtu pilsēta. Virsotnē atradās ''lielmaņi'' - aristokrāti, ierēdņi un paši turīgākie pilsētnieki, kas grupējās ap vācu biedrību ''Muse''. Vidusslāni veidoja ''pilsoņi''- amatnieki, sīktirgotāji un algoti speciālisti, kuru pulcēšanās vieta bija klubs - dziedāšanas biedrība ''Liederkranz''. Vienkāršā tauta ''izklaidējās'' kādā no 14 alus un degvīna iedzeršanas vietām (pilsētā bija tikai viens ''ēdienu nams'') un apdomīgāki ļaudis jau bija sākuši nosodīt tik lielus grādīgo dziru plūdus. Limbažos 1878.gadā bija 15 veikali un 11 lauku ražojumu tirgoņi, tautā saukti par ''kopmaņiem'', no kuriem tikai viens atzina sevi par latvieti. 1876.gadā sāka darbu Tīla filca fabrika - pilsētas galvenais rūpniecības uzņēmums un tās tvaika mašīnu trokšņi bija kļuvuši par jauno Limbažu skaņas vizītkarti. Pilsēta jau bija sākusi gūt peļņu no savām skolām, un, kamēr latviešu skolotāji domāja par tautas atdzimšanu, skolnieki, cik vien ātri spēdami, mācījās vācu valodu vismaz ''kārklu'' runas un krogus dziesmu līmenī. Laikabiedri brīnījās par četru Limbažu tautu - latviešu, vāciešu, ebreju un krievu, spēju sadzīvot tādā mierā, kāds bija redzēts reti kur Baltijā. Limbažu vācieši, atšķirībā no tautiešiem Rīgā, savā vairākumā nebija tik lieli ļaudis, lai vairītos no saskarsmes ar latviešiem. Klubs ''Liederkranz'', kur pulcējās vācu amatnieki, drīz pēc dibināšanas 1854.gadā atļāva latviešiem izmantot savas telpas un veidot atsevišķu kluba nodaļu. Limbažu latviešiem Pirmās Atmodas laikā drīzāk draudēja nevis vajāšanas, bet pārvācošanas briesmas. Atgādināsim, ka 1864.gada skolotāju saietā Siguldā latviešu pedagogi noslēdza saietu ar tā laika vācu šovinistu kaujas dziesmu, bet vienā otrā Vidzemes skolā dažus gadus vēlāk audzēkņiem lika dziedāt kaimiņzemes himnu ''Es esmu prūsis''. Plāni padarīt latviešu tautu par vēl vienu vācu cilti bija nopietni domāti un toreiz tos izjauca tikai pašu vāciešu politiskais aklums.
Lai piedod lasītājs, bet mūsu nacionālā kustība uzplauka vispirms jau tāpēc, ka divas milzu kaimiņtautas 19.gadsimta vidū sadomāja spēkoties par noteicošo ietekmi Baltijā. Pa vidu starp abiem bluķiem tad arī pamanījās izspraukties latviešu brīvestības stādiņš, ko neturēja par draudu, jo citādi to apspiestu, kā poļus un lietuviešus. Vācu un krievu konflikts sākās īsi pirms 1840.gada ar Tērbatas studentu demonstrācijām un izvērtās politiskā pretstāvē līdz ar vidzemnieku masveida pāriešanu pareizticībā. No šī brīža Baltijas vācieši, kas līdz tam visādi kavēja vācu valodas apguvi latviešu vidū, sāka pakāpenisku pārvācošanu, vispirms ''piejaucējot'' skolotājus. 1865.gadā Pēterburgas ''vācu partijai'' pat izdevās panākt iepriekš pareizticībā kristītu luterāņu atvieglotu atgriešanos vecajā ticībā. 1864.gadā latviešu koris no Limbažiem piedalījās luterāņu dziedāšanas svētkos Dikļos, taču, lai arī svarīgs tautas vienošanas darbā, šis notikums tikpat kā nesekmēja garīgo atmodu. Kā jau teikts, Limbažu latviešiem toreiz bija maz iebildumu pret vācu valodu un biedrībām, tādēļ pirmā novada latviešu dziedāšanas biedrība nodibinājās 1869.gadā Umurgā. Bija jāpaiet sekojošajai 1870-to desmitgadei ar turpmāku labklājības un pilsonisko brīvību pieaugumu, no Rīgas neatkarīgas pilsētas domes ieviešanu un latviešu grāmatu un avīžu plūsmu no Vidzemes guberņas galvaspilsētas, lai arī Limbažu novadā sāktu domāt par nacionālu politiku. Iemesls tam bija gluži praktisks. Pēc 1881.gada tautas skaitīšanas Limbažos no 1812 iedzīvotājiem 1002 atzina sevi par latviešiem. Būt par vācu organizāciju piedēkļiem vietējiem latviešiem vairs nebija izdevīgi. Pēdējo reizi tas tika darīts 1880.gada dubultajos (vēsturē to dažreiz noklusē) vācu - latviešu dziesmu svētkos, kur limbažnieki piedalījās kā biedrības ''Liederkranz'' latviešu sekcija, izrādot izcili skaistu svētku karogu. 1881.gada beigās Limbažu latviešu kopienas darbīgākie ļaudis - trīs ierēdņi, trīs tirgotāji, vairāki lauksaimnieki un skolotājs, tirgotāja Eduarda Kaupiņa pamudināti, savāca sapulci vietējās latviešu biedrības statūtu izstrādāšanai. Krievijā toreiz tikko bija noslēgusies ar revolucionāru terora aktiem maskēta aristokrātu grupējumu cīņa par varu, kurā gāja bojā imperators Aleksandrs II. Daļu nesen ieviesto brīvību atcēla un to starpā bija arī tiesības dibināt nacionālas biedrības. Bija vajadzīgi vairāk nekā divi gadi, līdz Limbažu latvieši 1884.gada 3.aprīlī saņēma atļauju organizēt ''sabiedrisko sapulci'' jeb Saviesīgo biedrību. 1884.gada 24.jūnijā biedrība sāka darbu un līdz 1940.gadam visas domas un pūliņi, kas Limbažos grozījās ap latviešu tautas vajadzībām, tapa pateicoties šai organizācijai vai tās biedru ierosmei. Bez trokšņa, bez konfliktiem un bez upuriem latvietība bija iekarojusi savu vietu vēl vienā dzimtenes pilsētā. Atmodas grūtākie gadi bija vēl priekšā.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja vēsturnieks
Limbažu novads - neatkarības stūrakmens
Tuvojoties abām lielajām novembra svētku dienām un ņemot vērā apstākļus, kādos svētkus nākas sagaidīt šogad, Limbažu muzejs vēlas dalīties ar dažām pārdomām par mūsu novada pagātni no nacionālās neatkarības skatupunkta. Turpmāk, līdz pat Neatkarības dienai, mēs publicēsim nelielus rakstus, kur mēģināsim parādīt un pierādīt, cik liela bijusi Limbažu novada nozīme Latvijas nācijas un valsts tapšanā un šī valstiskuma saglabāšanā. Šodien sākam ar nelielu ievadu. Lasiet, izsakiet savus viedokļus un sagaidiet nācijas svētku dienas ar Limbažu muzeju. Ceram, ka drīz atkal varēsim vērt muzeja durvis un aicināt jūs ienākt.
Baumaņu Kārļa pieminekļa atklāšana Limbažos 1920.gadā. Fotogrāfija no Limbažu muzeja krājuma
Mazliet par neatkarības pirmsākumiem
Kad neatkarīgās Latvijas dzimšanu māca skolās vai apspriež no augstām tribīnēm, dzīves sīkumiem un pelēkajai ikdienai vietas nav. Neatkarības pasludināšana un saglabāšana top atainota kā patiesas ticības rituāls, ko veikuši nedaudzi tautas varoņi ar viņus vērojošām ļaužu masām pateicīgu klausītāju un augstākas gribas izpildītāju lomā. Tā savu vēsturi māca Eiropas tautas un tā to lemts darīt arī latviešiem. Patiesi žēl, ka tas nekad nav bijis tik vienkārši un brīvības cīņu saviļņojošās un traģiskās lappuses aizņem krietnu daļu no vēstures grāmatu stāstījuma ne jau tāpēc, ka nav cita, par ko runāt. Katras tautas brīvība ir kā lauks, kurā izdīgusi labi iesēta sēkla. Sējējiem ir visas tiesības saņemt nākamo paaudžu uzslavu par sēklas mešanu īstajā brīdī un vietā, prātu atrast šo brīdi un vietu un drosmi nezināmās nākotnes priekšā. Mēs ierādām īpašu vietu Kārlim Ulmanim vispirms jau nevis tāpēc, ka viņš bija prasmīgs politiķis un tautsaimnieks, bet par pārcilvēcisku, tikai šodien līdz galam izprastu drosmi, kas ļāva viņam uzņemties vienpersonisku atbildību par neatkarības pasludināšanu 1918.gada 18.novembrī, kad pārējie Rīgā sanākušie tautas darbinieki joprojām vilcinājās spert šo pēdējo soli. Ulmanis izsēja nacionālās patstāvības sēklu, taču, ja nebūtu lauku, kur sēklai krist un uzdīgt, darbs būtu veltīgs. Latvija un latvieši izauga no simtiem mazu pagastu, kas katrs centās turēties, cik nu diženi spēja. Noteikts skaits pagastu pēc to dabas izraudzītā izvietojuma apvienojās novados ar kādu pilsētu tā vidū. Neatkarīga Latvija dzima ar to, ka pagasti atzina novada centra virsvadību un nācijas novadu kopums savukārt piekrita, ka viņus vadīs no Rīgas. Tā, nevis otrādi, jo latviešiem, kā jaunai nācijai nebija laika pieņemt lielāku un senāku tautu politiskās kopības apziņu. Pirms simts gadiem novadi kļuva par tiem stūrakmeņiem, uz kuriem pacēlās un turpina stāvēt latviešu valsts.
Kad 19.gadsimta vidū Baltijas augstie vācu kungi sāka pamazām atļaut latviešiem izglītības un brīvas dzīvošanas iespējas, viņu prātā bija vienīgi Baltijas atdalīšana no Krievijas. Izglītoti ''jaunie latvieši'', kuru kļuva vairāk ar katru gadu, strauji apguva Eiropas zinības un arodus un nieka piecdesmit gadu laikā no nekā radās krietns kopums radošu ļaužu, kas prata kopt gara mantu ne sliktāk, kā lielās tautas. Viņu vidū Limbažu novads ar lepnumu izceļ himnas autoru Baumaņu Kārli. Bet diemžēl šie tā saucamie ''literāti'' paši par sevi bija tika niedres vējā - daudzus no viņiem dzīve salauza un ne mazums meklēja vietu citā tautībā. Lai rastos neatkarības priekšnoteikumi, latviešiem nācās ne tikai domāt, bet arī pelnīt savu iztiku tikpat prasmīgi kā cittautiešiem. 1863 - 1864.gadā sākās ''mērnieku laiki'' un vēl pēc dažiem gadiem pārceļošanas brīvību tikko ieguvušie latvieši ieplūda pilsētās, kas iepriekš bija izteikti vāciskas. Pārdesmit gadu laikā, starp 1865. un 1885.gadu Limbaži kļuva par latviešu pilsētu un Saviesīgā biedrība par pirmo novada sabiedrisko organizāciju, kur pulcējās zemnieku kārtas ļaudis. Divas uzņēmīgu vidzemnieku kopas - pirmie mājas iepirkušie latviešu lielsaimnieki un ar neticamām pūlēm sākotnējo kapitālu sakrājušie tirgotāji un amatnieki, kļuva par to latviešu sabiedrības slāni, kas pirmo reizi uzdrošinājās pieprasīt tiesisku vienlīdzību. Maz mēs zinām par laiku starp 1885. un 1905. gadu un tas var likties dīvaini, jo tikko dzimusī nacionālā prese un literatūra sīki un smalki sekoja tautiešu gaitām. Taču sabiedrības apakšzemes straumes mums nav zināmas. Skaidrs ir tas, ka lielākā daļa tikko dzimušās latviešu tirgus un kultūras elites paredzēja dzīvot vāciskā Baltijā un bija šokēti, kad 1887.gadā sākās obligātā krievu valodas ieviešana. No konflikta starp latviešu ''vāciskajām'' un ''krieviskajām'' aprindām pēc 1890.gada radās latviešu marksistu kustība, kas guva iespēju izrādīt sevi Piektajā gadā. Vācijas un Krievijas cīņā par Baltiju latviešu un igauņu tautas bija galvenie upuri un pēc sacelšanās dalība pašu zemes lielajos uzņēmumos tām bija liegta.
No 1907. līdz 1914.gadam Baltija un tātad arī Vidzeme pieredzēja milzu apmēra uzplaukumu, kāds vēlāk atkārtojās tikai sešdesmitajos - septiņdesmitajos gados. Pasaules karš pārtrauca Baltijas pārtapšanu par vienu no Eiropas attīstītākajiem apgabaliem. Tas jāņem vērā, lai saprastu visu izmisuma bezdibeni kādā Latvija krita no 1915. līdz 1920.gadam. Taču, atgriezīsimies pie Limbažu novada un paskaidrosim, kur meklējama tā īpašā nozīme neatkarības iegūšanā. Katru no šiem faktiem mēs vēlāk apskatīsim sīkāk, taču pirmā īpatnība, kas izcēla Limbažu novadu citu latviešu apvidu vidū 20.gadsimta sākumā, bija politikas un tautību miers. Kā Limbažos, tā apkārtējos pagastos prata sadzīvot latvieši, vācieši un ebreji. Iedzīvotāji deva priekšroku mēreniem politiskajiem strāvojumiem un, kā to parādīja 1905.gada notikumi, tikai nedaudzi atbalstīja radikāļus. Tuvāk Igaunijas robežai, ap Mazsalacu, situācija bija stipri atšķirīga. Limbažu novads nebija redzamākā no Latvijas ''maizes klētīm'', taču saražoja ievērojamu pārtikas pārpalikumu. Īpaši svarīgs bija ģeogrāfiskais stāvoklis, kas ļoti bieži apgrūtināja novada uzplaukumu, taču 1918. - 1920.gadā nāca par labu, jo attālinātība no galvenajiem reģiona ceļiem nozīmēja arī mazāku saskari ar karadarbību un postījumiem. Frontes līnijas izveidošanās uz vairākiem mēnešiem 1917.gadā šai ziņā bija vienīgā nepatīkamā nejaušība. Jānosauc galvenais iemesls, kādēļ tik ļoti šeit izceļam Limbažu novada neatkarības stūrakmeņa lomu. Tā būtu mazāka, ja vien Latvijas vēsturē jau vairākas reizes nebūtu gadījies tā, ka Kurzeme kļūst par nopietnas karadarbības vietu. Cilvēkiem, kas kļūdaini iztēlojas 1919.-1920.gada Latvijas valsti mūsdienu robežu ietvaros, jāsaprot, ka, ar Latgali zem padomju okupācijas un Kurzemi bermontiešu varā un postā, Vidzeme bija vienīgais jaundibinātās valsts saimnieciskais balsts. Bez Limbažu, Cēsu, Valmieras un Valkas novadu darba valsts labā, krietna daļa neatkarības cīņu būtu apgrūtināta. Limbažu novads, ja neskaita frontes izpostītos dienvidus un igauņu kontrolēto pierobežu, bija viens no stabilākajiem un mazāk cietušajiem apvidiem, kas varēja turpināt apgādāt Rīgu un Valmieru arī bermontiādes un Latgales frontes laikā. Turpmāk mēs iztirzāsim to sīkāk, taču ceru, lasītājiem ir skaidrs, ka Limbažu novads neatkarības pabalstīšanā izdarīja tik daudz, ka negribas pat domāt, kas notiktu, ja šis atbalsts izpaliktu.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja speciālists
Septiņas muižas un septiņas kapsētas : Lēdurgas pagasts pirms 100 gadiem
Pētījums par vēl vienu Limbažu novada dienvidu robežas daļu bija aizsākts jau jūlijā. Tagad tas tiek likts priekšā kā vēl viens atgādinājums, ka Limbažos par Lēdurgu nav aizmirsuši. No Limbažu muzeja puses varam vien teikt, ka, neatkarīgi no laiku un robežu griežiem, turpināsim uzskatīt Lēdurgu par viena liela Vidzemes novada daļu un, cik būs mūsu spēkos, pētīsim arī šī pagasta vēsturi un glabāsim tā senās lietas par piemiņu nākamajām paaudzēm.
Edmunds Mačs pirms un pēc darbības Limbažos
Jaunais mācītājs Edmunds Mačs, ap
1930.gadu
Apstākļu sakritība šovasar ir tāda, ka
tuvākajos mēnešos novadā nāksies daudz runāt par kādreizējo
luterāņu draudzes mācītāju Edmundu Maču. Pirms sākam apspriest šo
Limbažu ne tik senajā vēsturē ievērojamu vietu ieņēmušo sabiedrisko
darbinieku, būtu nepieciešams uzzināt par viņa dzīvi ko vairāk,
nekā atrodams daudzus gadus vēlāk pierakstītās atmiņās. Tāpēc
šodien sniedzam īsu dzīvesstāsta pārskatu par Edmunda Mača gaitām
pirms ierašanās Limbažu draudzē un pēc došanās trimdā.
Lielais smiltāju šķērslis
Esam veltījuši sarunai par Limbažu novada dienvidu robežām jau trīs rakstus. No tiem mūsu lasītāji zina, ka vēl aizpagājušajā gadsimtā pašreizējā Saulkrastu teritorija bija tāla Limbažu novada nomale. Taču ceļš no Rīgas līdz Pēterupei tagad vairs nav tāls un mūsdienu cilvēkam ir grūti saprast, kāpēc senos laikos bija tik sarežģīti aizbraukt dažus desmitus kilometru pa Vidzemes krastmalu. Šodien jūsu uzmanībai sniedzam mazu novada vēstures lappusi, ko vēsturnieki parasti aizmirst pieminēt.
Latvieši ienāk Jaunpeldētavā
Vidzemes zemnieka no senčiem mantotais dzīves ceļš - ēst savu
maizi vaiga sviedros, fotogrāfija no Limbažu muzeja krājuma
Iepriekšējā rakstā mūsu lasītāji uzzināja, kāpēc pirms divsimt gadiem klusā Vidzemes piejūras priežu mežā pēkšņi uzradās Neibādes atpūtas nams, kas ar laiku sāka izaugt par vasarnīcu ciematu. Tas bija stāsts par augstu baltvācu kungu darbiem, nepieminot šai lietā beztiesiskos vietējos latviešus. Šodien runāsim par Neibādes ciemata pārtapšanu kūrortā un mēģināsim tikt skaidrībā, no kurienes cēlās pirmie tās latviešu tautības iedzīvotāji.
Mācītāja ļaudis
Runājot par Neibādes - Saulkrastu pagātni, ik uz soļa tiek pretnostatītas Neibāde un Pēterupe, it kā tām būtu ļauts dzīvot savrūpi. Patiesība bija mazliet sarežģītāka. Kopš 18.gadsimta Bīriņu zemes kungam piederēja piekrastes josla no pašreizējā Zvejniekciema malas līdz Pēterupei kā muižu robežai. Tālāk uz dienvidiem atradās Pabažu muiža, kas piederēja kronim un ļāva saviem ļaudīm mazliet brīvāku dzīvi. Kopš senākiem laikiem Pēterupes iztekas Bīriņu pusē atradās maza un parasti ļoti nolaista baznīciņa, kuras dēļ vācieši šo vietu sauca par Kapellu. 19.gadsimta sākumā blakus baznīcai bija izvietojusies mācītāja māja, draudzes skola un nedaudzas zvejnieku un zemnieku ēkas. Vidzemes jūrmalā bija parasta lieta, ka, muižu ļoti šauro un garo robežu dēļ, piekrastes un iekšzemes iedzīvotāji nejutās kā viena pagasta ļaudis. Tā kā Bīriņu pagastā muižas nams bija vienā, bet baznīca otrā pagasta stūrī, Pēterupē kungs un rīkotājs bija vietējais mācītājs, kura ietekme bija atkarīga no prasmes vasarā izpatikt Neibādes viesiem. Pēc Neibādes pārdošanas un atkalatpirkšanas, sākot ar aptuveni 1864 - 1865.gadu, tā, kopā ar Pēterupi, kļuva par atsevišķu Bīriņu kunga muižu, kur mācītāja tiesības komandēt zemnieku kārtas ļaudis ierobežoja vairs tikai Krievijas likumi. Ilgus gadus Neibādes viesiem bija pietrūkusi viņu stāvoklim atbilstoša baznīca, kur izrādīties svētdienas ''vācu'' dievkalpojumos, un tādu beidzot iesvētīja 1864.gada 5.jūlijā. Tagad atlika vien sameklēt talantīgu un visiem tīkamu mācītāju un 1871.gada 9.maijā, tieši pirms 150 gadiem, Pēterupes draudzes vadību uzņēmās latvietis Jānis Neilands.
Īsi pirms tam, 1869.gada 26.martā, Pēterupē un Neibādē notika pirmais latviešiem veltītais pasaukums - svētki par godu dzimtbūšanas atcelšanas 50. gadadienai. Šajās mūsdienu acij pretīgajās svinībās, kas atgādināja vēlākos padomju piespiedu mītiņus, Baltijas un Vidzemes gubernatoru kā arī daudzu ierēdņu un muižnieku klātbūtnē sapulcētie Skultes un Bīriņu zemnieki slavināja augsto valdīšanu un tās gudrību. Noslēgumā īpaši uzticamus latviešus pirmo reizi ielaida Neibādes Kūrmājā kā lūgtus viesus. Pēterupe, kā atsevišķs ciemats, pieminēta netika, jo joprojām bija tikai vieta, kur Neibādes viesi devās izjādēs un pastaigās, pirka pārtiku un īrēja laivas izpriecām. Zemes un jūras strādnieku dzīve atlikušajos desmit mēnešos kungus neinteresēja. Visu mainīja Jāņa Neilanda ierašanās un 1871.gadā notikusī Skultes, Pēterupes un Carnikavas draudžu apvienošana vienā mācītāja iecirknī. Divi lielākie maldi par latviešu Pirmo Atmodu ir iedomas, ka visi skolotie tautieši strādāja tautas labā un tā sauktie ''kārklu vācieši'' bija ne bīstamāki par Švaukstu. Jānis Neilands - Neuland jau Tērbatas studiju laikā bija pacietis barondēlu ņirgas, lai tikai tiktu reģistrēts vācu korporācijā kā izpalīgs. Kā mācītājs, un tas nav pret Lutera ticību teikts, viņš bija vienīgais zināmais Vidzemes luterāņu krustnesis. Laikā no 1871. līdz 1883.gadam, kad Neilands uzturējās Pēterupē, Atmodas latvietība no turienes tika padzīta ar dūrēm un lāstiem, agrāko uguns un zobena vietā. Neilands izveidoja, vai vismaz pabalstīja no Pēterupes draudzes ''labiešiem'' organizētu bandu, kura terorizēja kaimiņus, kas bija nolēmuši pāriet pareizticībā. Kāds ceļotājs, ejot caur Pēterupi 1878.gada Jāņos, ar izbrīnu vēroja, ka tautas dziesmas nekur neskan, jo tieši todien te rīko kapu svētkus. Par labu Herr Neulandam gan jāsaka, ka viņš mīlēja bites vismaz tikpat, cik necieta bijušos tautiešus.
Vidzemes mežonīgie Rietumi
Ap 1855.gadu, Krimas kara noslēgumā, Pēterupē dzīvoja ne vairāk kā divi - trīs simti latviešu zemnieku, ko visai nosacīti dalīja arājos un zvejniekos. Turpat blakus atradās ar neredzamu robežu atdalītā Neibāde, kur jebkurš zemes kārtas cilvēks, kas peldu sezonā ''maisījās pa kājām'' kungiem, riskēja tikt nežēlīgi piekauts. Neskatoties uz to, kā Skultes tā Pēterupes ļaudis bieži apmeklēja Neibādi no ''kalpu gala'', lai pārdotu izaudzēto vai nozvejoto pārtiku un izīrētu laivas ar airētājiem. Šāda vasaras peļņa bija ļoti svarīga, īpaši Pēterupē, jo no mazajiem zemes gabaliem iztikt nevarēja, bet braukšana zvejā nereti beidzās ar inventāra zaudēšanu. Tādēļ no 1857.gada par milzīgu atspaidu kļuva piekrastes ļaudīm dotā atļauja būvēt tirdzniecības buriniekus un doties peļņā jau kā jūrniekiem. Par kuģu būvētavu vietām kļuva desmit kilometru gara krasta josla starp Pabažiem un Jelgavkrogu, kas piederēja valstij un atradās ārpus muižnieku varas. Līdz 1880.gadam Pēterupes muižas piekrastē ar latviešu amatnieku rokām bija tapuši pieci jūras un septiņi piekrastes burinieki. Jau 1874.gadā Pēterupes pagasta iedzīvotājiem piederēja astoņi kuģi ar 744 lastu kravnesību. Par nelaimi, tas nozīmēja, ka šeit aizkavējās parastas pagasta kopienas izveidošanās, kā tas bija citviet Vidzemē pēc māju iepirkšanas. Pirmie turīgie Pēterupes pagasta latvieši bija kuģu īpašnieki un veikalnieki, kam rūpēja vienīgi labas attiecības ar zemes kungiem un nebija vēlēšanās kaitināt tos ar latvietības izrādīšanu.
1895.gadā Pēterupē bija 59 mazu un pavisam mazu aramās zemes gabalu saimnieki. Viņu vidū kā labākie ļaudis izcēlās deviņi rēderi, divi krodzinieki un bodnieks. Tā kā pie baznīcas bija draudzes skola, bet nebija sākumskolas, pēterupieši turpināja izglītot bērnus mājmācībā līdz pat 19.gadsimta beigām. Lielākā daļa pagasta ļaužu pavadīja zemes un zvejas darbu laiku lielā uztraukumā, ko remdēja gada tumšajā pusē ar sacensībām ''vienrocīgajā mešanā'' kādā no krogiem. Kaimiņu novadiem par lielu izbrīnu, Pēterupē ziemā rīkoja ''krogus balles'', kur nebija liegta ieeja sievietēm un pusaudžiem un pagastā bija ierasts bēru gājienu nevis beigt, bet sākt ar krogu. Vēl viens baiļu iemesls bija tuvējie tumšie meži, kur ik pa brīdim uzklīda sveši un varbūt ne tik sveši nelieši, zogot, laupot un dažreiz pat slepkavojot. Izcēlās arī sērgas, ieskaitot briesmīgo 1895.gada dizentērijas epidēmiju, kas prasīja vismaz pārdesmit upuru. Strādājot un uzdzīvojot, bija pavisam aizmirsta gara gaisma un tāds godājams vidzemnieku paradums, kā avīžu pasūtīšana, te ieviesās gadus divdesmit vēlāk kā citviet novadā. Par ļaunu nāca arī tas, ka mācītāji nelaida vietējos skolotājus uz apriņķa konferencēm un vienīgās reizes, kad pēterupieši drīkstēja rādīt tautai labo dziedāšanas prasmi, bija dziesmu svētkos, stingrā draudzes gana uzraudzībā. Galu galā mācītājs Neilands un viņa vācu kolēģi uz laiku savu panāca. Piektajā gadā Pēterupē nenotika nekas ārkārtējs, nebija pat nevienas Neibādes villas zādzības un kārtības uzturēšanai pietika ar mežsargu bisēm. Bet, pāri cilvēku gribēšanai stāv augstāka kārtība, un neviens nevarēja paredzēt, ka pēc 1886.gada pārmaiņas nāks viena pēc otrās, pilnībā pārvēršot Neibādes - Pēterupes iesūnojušo pasaulīti.
Viens znots, viens kuģis, viens kūrorts
1886.gada 15.novembrī mira Bīriņu kungs Augusts Pistolkorss un Bīriņu un Pēterupes muižas mantoja viņa dēls Aleksandrs. Vecais barons jau krietnu laiku bija zaudējis interesi par saimniekošanu un daudz kas bija pamests novārtā, Neibādi ieskaitot. Viņa dēls mēģināja glābt, kas glābjams, piesaistot Neibādei jaunus viesus un labiekārtojot apkārtni, sākot ar Kūrmājas kompleksa pārbūvi 1891.gadā. Pateicoties dzimtas sakariem Krievijā, blakus baltvācu lielmaņiem kūrortā parādās krievu ierēdņi un muižnieki no Pēterburgas, Kijevas un Ņižņij-Novgorodas un drīz vien vācieši atrod par izdevīgāku izīrēt lepnās villas bagātiem krieviem. Krievijas viesu pieplūdumu īpaši sekmē 1889.gadā uzbūvētais Pleskavas dzelzceļš, lai gan pēdējais ceļa posms no Inčukalna joprojām jāveic pasta ratos, maksājot četrus rubļus. Daži līdz paņemtie krievu aristokrātu kalpotāji paliek Neibādē un sāk pelnīt iztiku ar dārzniecību. Inčukalna pasts strādā tik nejēdzīgi, ka 1889.gadā, vismaz uz peldu sezonas laiku, Pēterupe - Neibāde atgriežas Limbažu pasta novadā un paliek tur vismaz līdz 1906.gadam. 1899.gadā Skultē tiek ievilkta telefona līnija no Limbažiem, kas no 1907.gada ļauj sazināties arī ar Rīgu. 1888.gadā, mainoties jūras straumēm, Rīgas līcī ienāk laši, bet uz ilgu laiku pazūd reņģes un daudzi vietējie jaunieši sāk pamest Pēterupi, meklējot laimi tālās jūrās. Lai saglabātu savas otrās muižas darbaspēku, Aleksandrs Pistolkorss veicina vairākus uzlabojumus. 1893.gada 14.martā Neibādē sāk darbu Lūša rūpniecības preču veikals, bet augustā Pēterupē atļauj atvērt Engelhardta aptieku. 1898.gadā Bīriņu kungs dāvina Pēterupei no iepriekš slēgta kroga pārbūvētu skolu un bibliotēku. Īsi pirms gadsimtu mijas presē tiek ievērots, ka pēterupieši iegādājas aizvien vairāk grāmatu un vietējie kuģu īpašnieki pērk pat klavieres. Ap 1900.gadu Neibādes vārds sāk latviskoties par Jaunpeldētavu. Togad Neibādē - Pēterupē ir aptieka, divi rūpniecības preču un saldumu veikali, divi krogi, Kūrmājas vasaras restorāns un ārsta prakse. Pēc pāris gadiem tika izveidots iknedēļas vasaras pārtikas tirgus.
Brašais kuģītis ''Neibāde'' un tā drosmīgie jūrnieki īsi
pirms Pasaules kara ap 1910.gadu, fotogrāfija no Limbažu muzeja krājuma
Aleksandrs Pistolkorss pēkšņi mirst 1904.gada 31.jūlijā un pēc viņa nāves Bīriņos vairs nav stipras saimnieka rokas. Abi Bīriņu kunga dēli dažus gadus vēlāk mirst pašnāvībā un atraitne zaudē interesi par pasaulīgo. To izmanto kāds apķērīgs kungs Pauls Moltrehts, kurš ieņem Bīriņu virsmežziņa amatu. Moltrehts apprec Pistolkorsa meitu un faktiski kļūst par Pēterupes muižkungu ar daudzām labām un sliktām sekām. Galvenā Neibādes attīstības problēma tobrīd ir drošas satiksmes trūkums. Pirms dažiem gadiem izteiktie šaursliežu dzelzceļa būves plāni izrādās neveiksmīgi. Vienīgais risinājums ir regulāra satiksme pa jūru un, pēc pagaidu reisiem ar no Rīgas nomātu kuģīti sākot no 1905.gada, 1906.gadā vietējā Langes kuģu būvētava laiž pasaulē Latvijas vēsturē slavenāko tvaikoni. Tikai 25 metrus garā ''Neibāde'', kas dodas pirmajā reisā 1907.gada 8.jūlijā, spēj uzņemt ne vien pasažierus, bet arī vismaz 40 tonnu kravas. Uz Neibādi, kur uzcelta laipu piestātne, kuģītis brauc ik dienas, bet trīsreiz nedēļā tas dodas līdz pat Ķirru mājām pie Jelgavkroga, kur uzņem zemnieku kravas. Pateicoties mazajai ''Neibādei'' parasts ceļa krogs tagad pēkšņi kļūst par ko līdzīgu amerikāņu salūnam, kur nodzer pēkšņi nākušo peļņu, zog zirgus un kaujas. Pēc pasažieru sūdzībām uz ''Neibādes'' klāja steidzīgi uzcēla kajīti. Tikpat lielā steigā tika veikta jaunas viesnīcas un restorāna celtniecība Neibādē. 1908.gada Vasarsvētkos notika Neibādes kūrorta atklāšana un todien ar veselu kuģīšu flotili Neibādē ieradās vairāki tūkstoši viesu, kuru rīcībā beidzot bija atpūtas vieta ar, kā mēs šodien teiktu, servisu jebkuram maksātspējīgam viesim. 1909.gada 6.maijā negaidīti nodeg Pēterupes mācītājmuiža, ko tikko pametis algas dēļ sastrīdējies baznīckungs. Sākas Neibādes kūrorta pirmais, plaukstošais, bet ļoti īsais, dzīves posms.
Nobeigsim ar mazu atgādinājumu
Saulkrastu baronu pēctečiem. 1823.gadu uzskata par Neibādes dibināšanas brīdi
tikai tāpēc, ka tā iekalts Augusta Pistolkorsa 1877.gadā uzstādītajā piemiņas
akmenī. Līdz pat Piektajam gadam Pēterupe dzīvoja savrūpi no pārējās Vidzemes.
Neibāde kā pilnvērtīgs kūrorts sāka darbu tikai 1908.gada Vasarsvētkos. Par
Saulkrastiem 20.gadsimtā runāsim tuvāk vasaras beigām.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja speciālists
Vieta, kur kungi mazgājas
Vecā Lēdurga, kur pirms ierašanās Neibādē pulcējās
dižciltīgākie Vidzemes ļaudis, fotogrāfija no Limbažu muzeja krājuma
Kā iepriekš teikts, pēc raksta par Zvejniekciema vēsturi bijām paredzējuši tikpat kodolīgi apskatīt Neibādes-Saulkrastu izcelsmi un robežu izmaiņas. Taču, gatavojot otru rakstu izrādījās, ka Saulkrastu ļaudis līdz šim skaļi un plaši runājuši tikai par sava apvidus neseno vēsturi, parasti ne agrāk par 1900.gadu, kad namu puduris, kas vēlāk kļuva par Saulkrastu ciemu, jau bija izveidojies un par senāku pagātni izsakās pastāstu un teiksmu vārdiem. Ko lai dara, sniegsim nu mūsu kaimiņiem nelielu zinātniski humanitāro palīdzību, pastāstot, kas patiesībā notika Neibādē-Pēterupē 19.gadsimtā kopš tā saucamās ''Saulkrastu dibināšanas'' brīža. Par jaunākajiem laikiem būs vēl trešais raksts.
Iekš meža bij divi nami
Sākoties 19.gadsimtam, piejūras joslu starp Pabažiem un Skulti dalīja trīs muižas. Piekraste mazliet uz dienvidiem no Aģes upes piederēja Skultes kungam, tikpat kā neapdzīvoto priežu mežu un krastu uz ziemeļiem no Pēterupes pārraudzīja Bīriņu muiža, bet otrpus Pēterupei sākās Pabažu zeme ar Katrīnbādes vasaras muižu dažu kilometru attālumā. Mellinu dzimta, kas ilgus gadus valdīja Bīriņos, nevarēja vai negribēja ko darīt savā smilšainās piekrastes joslā. Pārmaiņas sākās pēc tam, kad 1812. gadā Bīriņus ieguva pēdējā Mellinu mantiniece Anna Auguste, ko pasteidzās apprecēt brašais krievvācu virsnieks Aleksejs Pistolkorss. Fon Pistolkorsam nu bija liels gods, bet dažbrīd pietrūka pie tā vēlamās naudas, un viņš bija spiests apdomāt, kā mēs šodien teiktu, biznesa projektus. Kaimiņš no Lēdurgas fon Reiterns ieteica Pistolkorsam šķietami traku, bet galu galā abu par labu atzītu ideju - izveidot uz Bīriņu zemes jūras krasta par ārstniecisku kūrortu nomaskētu ekskluzīvu Vidzemes muižnieku klubu, kur augstie zemturi katru vasaru varētu sabraukt, lai atpūstos no ''prastās tautas'' un saskaņotu turpmāku rīcību, kā pretoties nīstajai krievu varai un saglabāt Vidzemes milzīgo autonomiju. Neņemos spriest, ko Reiterns un Pistolkorss darīja 1823.gadā, kad it kā tikusi dibināta Neibāde, taču laikabiedri uzskatīja, ka attiecīgā ''bādes anštalte'' sākusi darbu 1824.gada 24.jūlijā.
Atklāšanas brīdī Neibādi veidoja divas ēkas un dažas saimniecības piebūves. Viesi mitinājās Dzīvokļu mājā ar pāris dučiem istabu un pirmajā gadā sacēla varenu skandālu par finiera sienām, kas ļāva dzirdēt katru kaimiņu skaņu, un silta ūdens trūkumu. Rīta kafiju, pusdienas un vakariņas pasniedza Ekonomijā, ko 1828.gadā paplašināja ar deju zāli un sāka saukt par Kūrmāju. Klīrīgākām dāmām un kungiem, kas nevēlējās, lai Vidzemes bruņniecības zieds novēro katru viņu vizīti kādā no blakus dzīvokļiem ierīkotajām ''sirsniņu mājiņām'', par papildus maksu bija pieejamas trīs vai četras zemnieku sētas tuvāk Aģes upei. Projekts ''Neibādes peldētava'', ko ar privātu vēstuļu un sarunu palīdzību pirmos desmit gadus visādi veicināja Lēdurgas kungs fon Reiterns, izrādījās veiksmīgs jau ar otro gadu, taču neienesa cerētos ienākumus kāda pavisam negaidīta efekta dēļ. Lepno latviešu gala Vidzemes rietumdaļas ''baronu'' pulciņš izrādījās tik nekaunīgi iedomīgs, ka dažu gadu laikā pārņēma Neibādes pārvaldi savās brīvprātīgajās rokās. Kāda pavecāka lielmāte ''brāķēja'' pieteikušos viesus, ko tikai pēc tam kā iebraukušus ''Neibādē pie Limbažiem'' reģistrēja Limbažu policija, atvaļināts pulkvedis uzturēja kārtību, dzenājot zemniekus ar baronu sulaiņu rokām un dūrēm, bet trešais muižnieks iekasēja no viesiem kolekti pārtikas un izklaides izdevumiem. Bīriņu kasē nonāca vien 10-15 rubļu sezonas īres maksas par katru dzīvokli. Gados un amatos cienījamākie viesi pavadīja Neibādes 1825 - 1858.gada sešu-septiņu nedēļu sezonas, sēžot pie ''zaļās pļavas'' jeb kāršu galda, spriežot par politiku un paskatoties uz jūras pusi tikai ap ēdienreižu laiku. Tos trīsdesmit gadus šeit melnās čūskas dzirnās ik vasaru tapa Vidzemes vēsture.
Neibādes aizmirstais dibinātājs
Abiem ''foniem'' - Reiternam un Pistolkorsam, bija ticis vēl viens liels gods, kas uzlaboja viņu jau tā labās attiecības Vidzemes augstākajā sabiedrībā. Par nelaimi, Neibādes peldvieta nu bija akmens Bīriņu muižas kaklā, jo tā īsti nesedza izdevumus un lika ik vasaru izpatikt augsto viesu kaprīzēm, bet vairs nebija likvidējama bez skandāla un lielas apvainošanās. Laiku pa laikam peldvietai nācās meklēt jaunu saimniecības pārzini, domāt, kur sadabūt uz vasaru muzikantus no Rīgas un, kā piespiest baronu ģimenes uz laiku pārtikt no produktiem, ko piegādāja apkārtnes zemnieki un zvejnieki. Kad 1847.gada 23.jūnijā pa Jāņu laiku tobrīd no abām nosauktajām ēkām, saimnieka nama un staļļa sastāvošais ''komplekss'', aizdegās un diezgan stipri cieta, Bīriņu kungs, kam nebija izdevies ne piesaistīt Jūrmalas peldvietu uzņēmējus, ne atrast tvaikoni, kas riskētu piebraukt bīstamajiem krasta sēkļiem, sāka meklēt, teiksim tā, negudru cilvēku, kam šīs biznesa šausmas ietirgot. 1848.gada februārī ''bādes vietu Neibāde'', tātad mežu un dažas zemnieku sētas pie Skultes muižas robežas, nopirka kāds majors Fridrihs Augusts fon Vangenheim-Kvālens no Holšteinas, kurš lielāko daļu mūža bija pavadījis krievu cara dienestā. Jau 57 gadus vecs, Vangenheim-Kvālens bija Holšteinas vācietis, vai varbūt dānis, kopš 1813.gada bija kalpojis par armijas mērnieku un ģeogrāfu tolaik mežonīgajās Orenburgas un Penzas guberņās un, atstājis dienestu 1844.gadā apmetās Ārensburgā-Kuresārē, kur apprecējās.
1864.gadā par Bīriņu lielmātes pūra naudu celtā
Pēterupes baznīca, fotogrāfija no Limbažu muzeja krājuma
Augsti izglītotajam majoram no Neibādes lepnās publikas viedokļa piemita kāds milzu netikums - viņš bija ''auslanders'', bez savas muižas un sakariem Vidzemē un, lai arī likumīgs ''fons un bruņinieks'', neierakstīts vietējo dižcilšu sarakstos. Piecpadsmit gadus, ko Vangenheim-Kvālens pavadīja Neibādē, pret viņu izturējās tik augstprātīgi, ka neinformēti viesi uzskatīja majoru par nejauši iebraukušu armijas invalīdu. Būdams par galvas tiesu dižāks vācietis nekā Vidzemes baroni, Vangenheim-Kvālens veltīja atlikušo mūžu dabzinātņu pētniecības atjaunošanai Rīgā un Tērbatā un, tiklīdz beidzās ar šodienas sērgu salīdzināmā 1848.gada holēras epidēmija, sāka pārveidot peldvietu par ciematu. 1849.gada 24.jūlijā, Kūrmājā sarīkotā banketā ar 100 lūgtiem viesiem tika atzīmēta Neibādes pastāvēšanas 25.gadadiena, liekot pamatus vēl divām vasaras dzīvokļu mājām un līdz ar to dibinot kūrorta ciematu. Jau dažu gadu laikā, aristokrātiem klusi niknojoties, trešdaļa Neibādes viesu bija turīgi vācu un krievu ierēdņi un virsnieki un viens no atpūtniekiem saņēma brīvbiļeti kā pludmales ārsts. No 1852.gada līdz gadsimta beigām Neibādes peldvietai vasarās ir pastāvīgs orķestris no astoņiem Rīgas Pilsētas teātra mūziķiem. Kā redzams no preses, tieši Vangenheim-Kvālens laikabiedru acīs bija īstais kūrorta dibinātājs. Ap 1848.gadu kāds bagāts Rīgas tirgonis Neibādes meža malā pie Pēterupes uzceļ sev pirmo no kūrorta villām, bet no 1854.gada ir gatavs vismaz sausā laikā izbraucams ceļš līdz Pabažiem. Taču laiki mainās un vecā lielkungu Neibāde iet bojā 1859.gadā, kad, līdz ar ārzemju ceļojumu ierobežojumu atcelšanu vismaz puse veco ''peldu viesu'' nolemj, ka apskatīt Eiropu ir interesantāk. Par ļaunu nāk arī Krimas karš un angļu kuģu iebrukums Rīgas līcī 1855.gada 4.jūlijā, kā arī neparasti lietainā 1856.gada vasara. Jaunpienācēju sākumā ir maz, jo tie nevēlas klausīties atlikušo Neibādes ''fonu'' rupjības, un līdz 1863.gadam Neibādes ciematu papildina tikai vēl divas - trīs jaunas villas. 1864.gada 10.jūlijā Vangenheim - Kvālens pēkšņi mirst Ārensburgā. Nosaukt viņa vārdā ielu būtu Saulkrastu pienākums.
Vecā baronu godība
Ik vasaru no 1825. līdz aptuveni 1870.gadam Vidzeme pieredzēja Neibādes peldu sezonas atklāšanas rituālu. Dažas dienas pirms noteiktā datuma, kas parasti iekrita kaut kad starp Jāņiem un 1.jūliju (pēc jaunā kalendāra vēl 12 dienas uz priekšu) no Tērbatas izbrauca pirmās vasarnieku karietes un caur Valku nonāca Valmierā, kur bija nolikta sākotnējā pulcēšanās vieta. Pa ceļam pieaugot skaitā, kariešu karavāna devās uz Limbažiem, kur, pirms likumi atļāva iekšzemes ceļošanas brīvību, tika kārtoti policijas dokumenti par pārcelšanos uz Neibādi un iebaudīts kas stiprāks Reinharda viesnīcā. Bija jāapmeklē arī Limbažu pasts, kas saņēma Neibādei adresētās avīzes un vēstules, nododot tās divreiz nedēļā sūtītiem peldvietas ziņnešiem. No Limbažiem augstie kungi brauca uz pēdējo pulcēšanās vietu pie Lēdurgas kroga, kur parasti nonāca pašā siena laika karstumā un bija spiesti iztikt ar sausu maizi. Sekoja pēdējais, visnepatīkamākais dienas garuma brauciens uz Neibādi caur Vidrižiem, izvēloties vai nu Skultes vai Pēterupes ceļus, kur abos rati grima smiltīs līdz asīm. Parasti priekšroku deva Pēterupei, kur no vienlaikus ar Neibādi bija izveidots, kā šodien teiktu, luterāņu garīdznieku atpūtas nams un varēja atvilkt elpu pirms pēdējā četru kilometru posma. Braukt uz Neibādi no Rīgas pa veco Pērnavas ceļu riskēja vien reti drosminieki un ceļa galā viņus uzlūkoja kā Sahāras šķērsotājus. Tādēļ nav jābrīnās, kādēļ daudzi augstie viesi, sākot no 1863.gada, labprātāk devās uz Rīgu un īrēja tvaikoni, pēdējos trīs kilometrus ceļoties krastā ar zvejnieku laivām.
1854.gadā Bīriņus mantoja Augusts Pistolkorss, kurš drīz izvilka mūža lielo lozi. Bīriņu kungu kopā ar muižu un titulu par vīru savai māsasmeitai nopirka impērijas varenākais baņķieris Štiglics, pēc izcelsmes kristīts ebrejs. Par septiņiem vai astoņiem miljoniem rubļu tā lieta bija darīta un Vidzemē neatradās muižnieka, kas riskētu nopelt krievu caru personiskā mantziņa dzimtu. Bīriņos sākās jauni laiki. 1860.gadā tika uzcelts jaunais muižas nams, bet četrus gadus vēlāk bija gatava arī Pēterupes mūra baznīca, ko būvēja par patikšanu augstajiem viesiem un tikai pēc tam latviešu mazvērtīgo dvēseļu glābšanai. Pēc Vangenheim - Kvālena nāves Augusts Pistolkorss atpirka Neibādi no nelaiķa atraitnes un sāka apdomāt tās tālākas attīstības iespējas. Viņam nepaveicās, jo gandrīz vienlaikus Vidzemes bruņniecība par savu naudu bija uzcēlusi Rīgā skaistu namu, kur turpmākos gadus lēma guberņas politiku, bet pēc 1918.gada tur apmetās Tēvzemes simts gudrākās galvas. Īsi pirms 1870.gada Neibāde kā politisks klubs vācu baroniem vairs nebija vajadzīga un nācās sākt domāt par citu viesu pievilināšanu. Par nelaimi, tieši šai laikā plašā apvidū no Ķemeriem līdz Cēsīm sākās atpūtas un ārstniecības vietu ierīkošana dažādas turības ļaudīm. Vienīgais Neibādes muižas panākuma bija villu ciemata izbūves pabalstīšana un ap 1895.gadu priežu mežā bija uzceltas vairāk kā 15 vasaras savrūpmājas, kas piederēja vācu un krievu muižniekiem un Rīgas rūpniekiem. 1886.gadā Neibāde atdalījās no Limbažu pasta iecirkņa un sāka saņemt vēstules un avīzes caur Inčukalnu.
Tā nu, mīļo lasītāj, mēs esam apstājušies interesantā brīdī, kad Pēterupe - Neibāde, pirms tapt latviska, sāka kļūt mazliet krieviska. Mums vēl ir trīs tēmas ko apskatīt - latviešu ienākšana Neibādē, Saulkrasta - Saulkrastes - Saulkrastu taisīšana un ''Saulkrastu Rivjēras'' laiki. No jums atkarīgs, vai runāsim arī par šīm lietām. Beigšu ar norādi augstiem baronu mantiniekiem Saulkrastu pilsētā - atpūtas nams ''Neibāde'' atvērts 1824.gadā, par ciematu to sāka pārveidot pēc 1849.gada dibināšanas banketa, bet vismaz līdz 1886.gadam Neibādi uzskatīja par Limbažu novada nomali. Lustīgu sauļošan.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja speciālists
Aģes grīvas liktenis
Mūsu lasītājiem jau labi zināms, ka Limbažu muzejs labprāt atsaucas uz godājamās Avīzes lūgumiem sagatavot rakstus par šobrīd aktuālām tēmām to vēstures skatījumā. Kā visi, ceru, piekritīs, pēdējā laika nopietnākais šķērslis Limbažu novada turpmākai mierīgai pastāvēšanai un attīstībai ir bijis neskaidrais Skultes pagasta piederības jautājums, kas pašlaik atrisinājies par labu novadam. Tā kā visi lielu un mazu robežu strīdi šīs zemes virsū sakņojas pagātnē pieņemtos lēmumos, jūsu uzmanībai tiks piedāvāti divi raksti, kur centīsimies parādīt, kā apstākļu sakritība un valstsvīru kaprīzes galu galā noveda pie nejēdzīga kaimiņu strīda. Pirmais raksts veltīts Zvejniekciemam un Skultei, kā šīs problēmas saknei un stūrakmenim, bet nedaudz vēlāk sekos Neibādes - Saulkrastu novada rašanās un izaugšanas apraksts. Ņemiet par labu!
Smilšainais krasts
No tiem laikiem, kad vācu iekarotāji piesavinājās lībiešu zemes gar Aģes upi, un līdz pat 18.gadsimtam, par šo apvidu zināms maz, jo to apdzīvojušie ļaudis ar turību un pasaules slavu neizcēlās. Vācieši nosauca Aģes lejteces zemes par Adjamundi jeb Aģesgrīvu, bet latviešu runā no krievu laiku sākuma ienāca nosaukums Skulte, kura izcelsmi piedēvē vietējās muižas kādreizējiem īpašniekiem Šultceniem, jo viņu laikā trīs atsevišķas vietējās muižas apvienojās vienā. Ir dīvaini dzirdēt, ka Saulkrastos Skultes piekrasti tagad sāk dēvēt par Neibādi, kuras nosaukums rakstos parādās tikai ap 1825.gadu. Tam par iemeslu ir ilgstošs vācu kungu paradums pa laikam apvienot Adjamundi - Skulti kopā ar Pēterupi vai Pernigeli - Liepupi vienā nodevu vai baznīcas iecirknī līdzekļu taupīšanas dēļ, jo labu sabiedrisko ēku būvei visā šai apvidū naudu taupīja līdz 19.gadsimtam. Līdz pat 1820.gada brīvlaišanai dzīve Vidzemes piekrastē bija vienkārša - zvejnieki darīja savu grūto darbu, zemnieki savējo, un viņu gaitas reti krustojās. Rīga bija aizsniedzama tikai pa jūru, jo vāciešu neizdarības dēļ līdz 19.gadsimta vidum Gaujas lejteces apkārtnes ceļi bija atzīti par gandrīz sliktākajiem Eiropā. Tādēļ Skultes zvejnieki savu lomu kopš Livonijas laikiem veda uz Limbažiem, kur savukārt pirka visu saimniecībā vajadzīgo un ar to ļāva pilsētai pastāvēt. Skultes krasts sāk atdzīvoties tikai pēc Krimas kara ap 1860.gadu, kad Vidzemes piekrastē sāk uzplaukt latviešu jūrniecība, bet pagasta iekšzeme - līdz ar 1870.gadu, kad Skultes muižu nopērk barons no Vidzemē visspēcīgās Freitāgu-Loringhofenu dzimtas.
Skultes pagasta Zemes ierīcības komisija
1940.gadā, fotogrāfija no Limbažu muzeja krājuma
Jaunie laiki Skultes muižā sākas 1871.gada 11.novembrī, kad ar zemes kunga atbalstu pagasts saņem savā rīcībā lielu mūra ēku pagasta valdes un skolas ierīkošanai. Simts vietējos skolniekus ar siltu ēdienu baro muiža. Kā redzat, pie visas savas nepatikas pret latviešu brīvību, Vidzemē bija arī tādi ''baroni'', kas rūpējās par zemniekiem vismaz tāpēc, lai no tiem būtu lielāks labums. Tai pašā 1871.gadā Skultes zemnieku kārtas ļaudis Liepupes vietā sāka staigāt uz Pēterupes baznīcu garām lielkungu Neibādei, kur viņus iekšā nelaida. Robeža starp Skulti un Pēterupi bija ļoti vienkārša - Pēterupe piederēja Bīriņu kungam un, kā saprot katrs ''Mērnieku laiku'' lasītājs, bija sveša kunga pagasts ar svešiem ļaudīm. Vidzemes latviešu zvejnieki un jūrnieki tai īsajā 1857 - 1914.gadu periodā veidoja savu cilti, kas darbojās it visur piekrastē, kur tas bija izdevīgi. Pēterupe un Kuiviži šai laikā bija divi latviešu burinieku būves centri, bet Aģes grīvas zvejnieki pakāpeniski veido apmetni tieši blakus Neibādei, kur zeme ir vieglāk pieejama un jūra turpat blakus. Šis māju puduris tuvāk 1914.gadam kļūst pazīstams kā Skultes zvejniekciems - pagaidām ar mazo burtu. Sākoties 20.gadsimtam lielā jūrmalas kuģu būve apsīkst lietaskoku dārdzības dēļ, bet pa to laiku Skultes zvejnieku un zemnieku dzīve uzlabojas pateicoties Neibādes kūrorta izaugsmei un ar to saistītajām sabiedriskajām labierīcībām un pieprasījumu pēc lauku labumiem. Milzīgo pirmskara ekonomikas uzplaukumu 1907 - 1914.gadā Skultei traucē izbaudīt satiksmes ceļu un zvejas ostas trūkums, bet sekojošā karadarbība ar frontes tuvumu 1917.gadā nodara postu un ievada kā vācu Neibādes tā muižu laiku beigas.
Aģes osta
Neatkarīgajā Latvijas valstī Skultes zvejniekciema ļaudis turpināja vest reņģes uz Limbažiem un dzīvoja pieticīgi, jo zivju tirgus mazajā republikā ir ierobežots un jaunas ostas un ražotnes šim nolūkam būvēt ilgu laiku nav izdevīgi. Skultes pagasta kopējo attīstību aizkavē vēlā Skultes muižas zemju dalīšana un jau nosauktais ceļu trūkums, kas beidzas ar Rūjienas dzelzceļa līnijas stacijas ierīkošanu 1934.gada 1.oktobrī un pirmā piekrastes autoceļa izbūvi līdz Skultes piekrastei 1938.gadā. Pēc 1935.gada tautas skaitīšanas Skultes pagastā ar 8400 hektāru teritoriju ir 2411 iedzīvotāju - gandrīz vienīgi latvieši. Divus gadus pēc ''Zvejnieka dēla'' uzrakstīšanas, Zvejniekciemā, šoreiz jau ar lielo burtu, pienāk jaunie laiki zvejniekiem. 1936.gada 26.jūlijā Skultes pagasta zvejnieku organizācijas apvienojas vienā kooperatīvā ''Jūras zivs''. Tā paša gada rudenī sākas motoru remonta darbnīcas projektēšana. Visu izmaina Vadoņa Kārļa Ulmaņa brauciens pa Vidzemes jūrmalu 1937.gada 21.maijā, kura rezultātā tiek paziņots par Skultes zvejas ostas būves sākumu. Autoritārai valstij ir sava sliktā un labā puse un šoreiz Kārļa Ulmaņa 1937.gada saimnieciskā patvaļa kļuva par pamatu mūsdienu Zvejniekciema dzimšanai. Ostas būve norit ar grūtībām. 1938.gada rudens vētrās daļa no uzbūvētā tiek nopostīta un sākas visa novada mēroga runas par krāpšanu un nekvalitatīviem būvmateriāliem. Tomēr projekts ir atzīts par valstiski svarīgu un turpinās. 1939.gada 7.oktobrī zemkopības ministrs Birznieks vada Skultes ostas svinīgas atklāšanas ceremoniju. Otra pasaules kara dēļ pieprasījums pēc zivīm ir milzīgs un tobrīd vēl nekas neliecina, ka nāk kara laiki ar zvejas pagrimumu.
Skultes zvejnieku kooperatīva biedri 1933.gadā, fotogrāfija no Limbažu muzeja krājuma
Otrreiz atgriezusies Latvijā, padomju valsts vairs neparedz saglabāt kaut daļu no vecās lietu kārtības. 1945.gadā Skultes pagastu sadala Skultes un Straumes ciemos, lai 1954.gadā apvienotu atpakaļ. Zemnieku kolektivizācijas rezultātā Skultes laukus pārņem Molotova vārdā nosauktais kolhozs. 1945.gadā Padomju Savienībā ir milzīgs pārtikas trūkums, kas divus gadus noved pie masu kanibālisma no Moldāvijas līdz Kazahijai. Labi iekārtotā Latvijas lauksaimniecība ir cietusi karā un kolhozu dēļ tik tikko spēj apgādāt Latviju un pusi Ļeņingradas. Ārzemju pārtikas piegādes nav iespējamas un zvejniecība ir gandrīz vienīgais ātri nodrošināmais papildus produktu resurss. Tādēļ piekrastes zvejnieki uz laiku saņem īpašas privilēģijas un garantētus ienākumus zemāko nomenklatūras līmenī. 1947.gada 13.jūlijā 211 zemnieku sētas ar to inventāru un kopumā ap 400 zvejnieku gandrīz 30 kilometru piekrastes joslā no Lilastes līdz Duntei tiek apvienoti artelī/kolhozā, bet faktiski pēc kolhoza parauga veidotā zivju ieguves ražotnē ''Zvejnieks'', kura precīzās robežas ir tik slepenas, ka pat astoņdesmitajos gados netiek uzrādītas enciklopēdijā. Kolhoza centrs varēja tikt ierīkots jebkur šīs teritorijas ietvaros, jo Saulkrasti tobrīd ir maznozīmīgs kūrorts, ko vēl jāatjauno. Izvēli nosaka ostas un jau 1945.gadā atjaunotās konservu fabrikas atrašanās vieta Aģes grīvā. Ir tapis padomju Zvejniekciems.
Padomju Latvijas skatlogs
Atšķirībā no parastajiem Latvijas PSR kolhozniekiem, kas saņēma apmaksu pēc pusmistiskām izstrādes dienām un tikai ap 1982.gadu sāka pelnīt tikpat cik pilsētas strādnieki, zvejnieki saņēma apmaksu par gabaldarbu un līdz sešdesmitajiem gadiem, kad nozveja Baltijā mazinājās un pārgāja uz Atlantijas ūdeņiem, veiksmes gadījumā dažu gadu laikā kļuva, pēc padomju mērogiem, bagāti ļaudis. Kolhozs ''Zvejnieks'' ātri ieguva inventāru, vispirms stāvvadus un murdus, bet pēc tam arī jaunus zvejas kuģus. 1951.gadā Aģes osta tika pārbūvēta un zvejnieku mitekļus no plašās piekrastes joslas sāka pārcelt uz jaunizveidoto kolhoza ciematu blakus ostai, kas tad arī kļuva par Zvejniekciema apdzīvoto vietu. Faktiskā kolhoza teritorija no tā laika aizņēma tikai bijušā Skultes pagasta piejūras zonu. Izmantojot darba varoņu tiesības pirkt tobrīd ļoti lētās padomju vieglās automašīnas ''Opel-Moskvič'', jau 1953.gadā zvejnieki bija iegādājušies tās tādā skaitā, ka nācās būvēt īpašu kolhoza garāžu. Labi saprotams, ka, uz vispārējā posta fona, nedaudzie zvejnieku kolhozi, kur uz darbu brauca ar auto, drīz kļuva par padomju preses mīluļiem un no piecdesmito gadu beigām arī vietu, kurp sūtīt ārzemju delegācijas ''parastu padomju strādnieku'' dzīves izrādīšanai. Skultes konservu fabrika pakāpeniski pārtapa par stratēģiskas nozīmes ekonomisku objektu, kur ražoja eksporta šprotes padomju bloka valstīm, apmaiņai pret no turienes nākošajām precēm. Kolhozu ''Zvejnieks'' tajos treknajos gados vadīja prātīgi ļaudis un pateicoties viņiem Zvejniekciems cita starpā 1958.gadā ieguva tālā apkārtnē lepnāko klubu ar skatītāju zāli 600 vietām, bet 1963.gadā uzcēla vienu no Latvijas modernākajām vidusskolu ēkām, kur drīz izvietojās arī mūzikas skola.
Zvejniekciema zivju žāvētava 20.gs. 30.tie gadi, fotogrāfija no Limbažu muzeja krājuma
Tā gadījās, ka ar 1965.gadu, sākoties Brežņeva laikiem, mainījās PSRS ārzemju tūrisma politika. Pirms tam nelaimīgie ārzemnieki dabūja ciest no par gidēm nolīgtajām vietējo garnizonu virsnieku sievām, kas lauzītā viesu valodā mauroja propagandu un vicināja dūres. Pēc daudziem skandāliem no tā atteicās un firma ''Intūrists'' sāka vienkārši ''sūknēt'' no tūristiem valūtu. 1969.gadā tika izstrādāts atļautais ārzemnieku ceļojumu maršruts Latvijas PSR teritorijā, kur bez Rīgas drīkstēja redzēt tikai Siguldu un daļu Vidzemes piekrastes. Līdz ''nacionālistu'' vajāšanas atsākšanai ap 1981.gadu, Rīgas ''čeka'' pielika lielas pūlēs ārzemju latviešu pievēršanā padomju ticībai. Latviski runājošajiem tūristiem par tika rīkotas etniskās brīvības paraugdemonstrējumi, tai skaitā arī Zvejniekciemā, kur septiņdesmitajos gados ārzemnieku grupas ieradās viena pēc otras. 1973.gadā kolhozs ''Zvejnieks'' svinēja Līgo svētkus kopā ar ārzemju latviešu delegāciju, ko, protams, uzraudzīja čekisti. Pirms dažiem gadiem šis fakts pievērsa Kārļa Kangera ''čekas maisu'' izpētes komisijas uzmanību. Tika nolemts, ka visas kolhoza amatpersonas priekšnieku amatos tādēļ uzskatāmas par prettautiska režīma izpalīgiem un kolhoznieki, kas aiz praktiskiem apsvērumiem iestājušies komunistu partijā, arī turami aizdomās. Zvejniekciemiešus, kuru senči nonāk šai sarakstā, varu vien mierināt, ka, ciktāl atceros, nosauktā komisija pieskaitīja čekistiem arī Rīgas viesnīcas ''Latvija'' apkopējas.
Pāršķeltais pagasts
1966.gadā turpmākas jaunu fabriku un ekonomisko rajonu veidošanas iespējas Latvijas PSR bija izsmeltas. Bija laiks sakārtot paveikto un noslēgt Viduspiebaltijas apgabala iekļaušanu PSRS. Jūrmalai bija jākļūst par valsts mēroga kūrortu, kur vietējie nebija īpaši vēlami. Rīdzinieku atpūtai par piemērotiem atzina Saulkrastus un togad tika nosprausti šīs piekrastes joslas straujas attīstības plāni. Tā nu bija gadījies, ka Zvejniekciems ar visiem tā lieliskajiem būvobjektiem un jau kā pilsētā dzīvojošajiem zvejniekiem atradās ārpus Rīgas rajona un neietilpa Ādažu - Saulkrastu īpašajā paraugzonā. Taču to varēja viegli mainīt. 1967.gada 10.janvārī tika pieņemts dekrēts par Latvijas PSR jauno administratīvi teritoriālo iedalījumu, ko padomju presē gandrīz nepieminēja. Reformas rezultātā radās ''lielais'' Limbažu rajons, kas nodzīvoja līdz PSRS sabrukumam, bet vienlaikus no Skultes ciema atdalīja kolhoza ''Zvejnieks'' teritoriju, kas pievienojās tā saucamajai Saulkrastu lauku teritorijai un no birokrātiskā viedokļa iekļāvās Saulkrastos kā to daļa, lai gan var strīdēties, vai Zvejniekciems tobrīd nebija lielāks par Saulkrastiem. Ar Rīgas rajona robežu Zvejniekciems atdalījās no Limbažu rajona Skultes ciema, apgrūtinot Skultes bērnu iespējas izmantot vietējo vidusskolu. Gadījās arī maza anekdote - pēc pārdalīšanas Zvejniekciemu apkalpojošais šņabja veikals palika Skultē. Pašam bagātajam Zvejniekciemam, kur daļa strādnieku brauca uz darbu ar elektrovilcienu pat no Rīgas, apvienošanās ar Saulkrastiem nedeva nekādas priekšrocības un arī no budžeta lieliski finansētajiem Saulkrastiem zvejnieku kolhozs nebija vajadzīgs. Saulkrasti kļuva par smieklīgi milzīgu ''pilsētciematu'', labas pilsētas lielumā, kaut arī ne skaitā. Toties Rīgas rajona kartē no tā laika stiepās skaista piepilsēta līdz pat Aģes upei. Ne sliktāk kā Amerikā. Robežas otrā pusē, apjēdzot, ka ar atdalīto Zvejniekciemu Skultes ciems nu ir krietni zaudējis attīstībai vajadzīgās priekšrocības, 1970.gadā izveidoja valsts uzturētu padomju saimniecību no trim, vēlāk četriem bijušajiem kolhoziem. Tad nāca kārtējie jaunie laiki, 1991.gadā sākās kolhozu privatizācija un 1997.gadā Saulkrastu pašvaldības pārņemtā Skultes osta sāka strādāt eksporta vajadzībām, bet robeža palika, līdz brīdim, kad.....
Ar to arī apturēsim šodienas stāstu un nākošajā reizē parunāsim par to, kā no vecas Neibādes taisīt jaunu un kā var gadīties, ka nacionāli domājoši ļaudis, staigājot pa Vidzemes jūrmalu, sāk redzēt gāzes burbuļus.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja speciālists
25.marts - augstās politikas šausmu diena
Pašas briesmīgākās lietas zemes virsū nav tās, ko dara ar ļaunu nodomu. Labi zināms, ka ļaunums, ko viens cilvēks nodara otram, pie noteiktas apstākļu sakritības var tikt pastrādāts pret veselām valstīm un tautām. Vēlēšanās rīkot kara spēles ar miljonu upuriem un pazudināt kādu cilti dēļ sena privāta strīda ar dažiem no tās ļaudīm, lai cik baisa un nosodāma, vismaz ir aptverama savā izcelsmē, ņemot palīgā ja ne morāles, tad reliģijas mācības. Sliktākās no nelietībām augstās varas pastrādā pat neapjēdzot, kas nodarīts.
Simts gadu ar lokomobīli
Tālajā 1856.gadā noslēdzās Krimas karš un Baltijas baronu muižu ražojumiem ceļš uz Eiropu atkal bija vaļā. Latviešus paverdzinājušajiem vācu kungiem tobrīd jau bija skaidrs, ka klaušu laiki tuvojas beigām un lētais roku darbs ar kaut ko jāaizstāj. No Rietumu zemēm steigā ņēma un ieviesa jaunākās agronomijas metodes un nauda netika žēlota arī tehnikai. 19.gadsimta vidus bija tvaika mašīnu zelta laikmets un goda vietā atradās dzelzceļš un lokomotīves. Dzelzceļu būve Anglijā tā īsti nebija sākusies, kad apķērīgi britu pavalstnieki jau 1827.gadā izgatavoja tvaika karieti, kas dzinās uz priekšu ar īpašām stumjamajām lāpstiņām. Braucāmrīks bija divreiz ātrāks par pasta karieti, taču neviens negribēja sēdēt uz bīstama tvaika katla un izgudrojumu aizmirsa. 1841.gadā britu uzņēmējs Ransoms izgatavoja pārvadājamu tvaika mašīnu uz riteņiem, par pamatu ņemot lokomotīves katlu. Gadu vēlāk tika izgudrota piedziņa pakaļējiem riteņiem un tapa pasaulē pirmā vilkmes mašīna jeb traktors. 1851.gadā Londonā sarīkoja pirmo Vispasaules izstādi, kur ievērojama vieta bija atvēlēta visu veidu tvaika dzinējiem. Tvaika mašīnas uz riteņiem te ieguva kopējo nosaukumu loko-mobīles, tas ir - pārvietojamās iekārtas, atšķirībā no vēlākajiem auto-mobīļiem jeb pašbraucējiem. Ar nākamajos pārdesmit gados visās Eiropas valodās ienākušo vārdu lokomobīle turpmāk apzīmēja jebkuru pārvietojamu, lauka apstākļos viegli darbināmu tvaika katlu, kas bija izgatavots pēc mazliet pārveidota lokomotīves dzinēja uzbūves principa. Lokomobīles izmantoja daudzos veidos - kā lauku fabriku dzinējus, transportlīdzekļus un lauksaimniecības mašīnu motorus. Īpaši pieprasītas lokomobīles kļuva lauku un mežu darbos, kur varēja aizstāt pat vairākus desmitus strādnieku un šķūtnieku un ļaut ietaupīt uz to algošanas rēķina. Tādēļ nav brīnums, kāpēc 1857.gadā, tiklīdz izzuda kara uzliktie angļu preču iegādes ierobežojumi, Baltijas muižnieki metās iepirkt jau vairākus gadus prasmīgi reklamētās britu lokomobīles.
Dēļu zāģēšana ar tvaika lokomobīli Limbažu cepuru
fabrikas kokzāģētavā. No kr. 3. un 4. fabrikas īpašnieki
Husmaņi- juniors un seniors 1930. gados
Baltijas lokomobīļu tirgu sagrāba un vairākus gadu desmitus noturēja Ričarda Gareta dibinātā firma, kas prata ražot ne tikai labi, bet arī ātri un bija ieviesusi pasaulē pirmo ražošanas cehu ar konvejieru piecdesmit gadus pirms Forda. Četru gadu laikā līdz 1861.gadam Gareta pārstāvis Rīgā, ''Zasulauka manufaktūras'' īpašnieks Tīlo(Thilo) ieved 52 lokomobīles. Pirmie tās pērk Kurzemes muižnieki, kam steidzīgi vajadzīgi līdzekļi greznai dzīvei. Vidzemes zemes kungi ir lēnāki un apdomīgāki. Tikai 1863.gada Jelgavas lauksaimniecības izstādē ar angļiem mēģina sākt konkurēt vācu ražotāji un vietējie meistari. Lokomobīles nav lētas. Vienkāršākās maksā no 1800 rubļiem un pašbraukšanas mehānisms sadārdzina cenu pat divas reizes. Tāpēc pieticīgāki pircēji vēl ilgi iegādājas parastu 4 - 6 zirgspēku jaudas tvaika katlu, ko nākas pārvietot ar zirgiem. Latviešu valoda kādu laiku cīnās ar jauno vārdu ''locomobili'' un ''Mājas Viesis'' 1865.gadā liek priekšā saukt to par ''garraiņu mašīnu'', taču pirmā Atmoda jau iestājusies un vajadzīgiem svešvārdiem ceļš atvērts. Kurzemes lielkungu aizraušanās ar tvaika braucamajiem sasniedz virsotni 1871.gadā, kad kāda barona iegādātais lieljaudas 18 zirgspēku tvaika traktors mēģina uzsākt regulāru satiksmi starp Torņkalnu un Jelgavu, taču ir pārāk lēns. Ap to pašu laiku pirmās lokomobīles parādās Limbažu novada muižnieku saimniecībās. ''Mērnieku laiku'' ļaudis lokomobīles vēl nepazīst, taču 1875.gadā latviešu Vidzemē to jau ir ap 50. Precīzs skaits ir problemātisks, jo daudzas lokomobīles lieto kā fabriku mašīnas. Ap 1880.gadu tieši lokomobīle kļūst par galveno dzinēju Tīla(Thiel) filca fabrikā un vēl ilgi viens no Limbažu vietējiem pilsētas trokšņiem Jūras ielā ir vispirms vienas, bet 19.gadsimta beigās jau trīs pārvadājamo tvaika mašīnu īpatnējā ''elsošana''.
Lancmaņu ģimene no Pociema "Klajām" pie tvaika lokomobīles
1938.gadā
Joprojām neizpētītajā laikmetā starp 1880. un 1900.gadu lauku dzīves aina pārmainās, jo pirmos kapitālus sapelnījušie Vidzemes vecsaimnieki met izaicinājumu muižniekiem un pērk vairs ne lokomotīves, bet, kā toreiz teica, kuļgarnitūras - lokomobīles un kuļmašīnas komplektu. Vajadzības gadījumā kuļmašīnu uz laiku nomaina ar kokapstrādes iekārtu un tad šo ražotni sauc par gateri. Ap 1900.gadu latviešu Vidzemē ir 750 lokomobīles, īsi pirms 1914.gada jau tūkstotis. Valmieras apriņķī tā Pirmās republikas robežās to ir aptuveni 200 un šis skaits paliek nemainīgs līdz 1940.gadam. Uz katriem 1500 - 2000 Vidzemes zemes hektāriem ir vismaz viena tvaika mašīna. Divas trešdaļas no tām pieder vietējiem zemniekiem. Lai nopirktu lokomobīli, vairs nav jābrauc uz Rīgu. Iedomīgos angļus dažviet izspiež apķērīgie vācieši - vispirms Magdeburgas firma Wolff, bet pēc 1900.gada Lanz. Baltijā ierodas arī Gareta britu konkurents Maršals, kura lokomobīles tautas mutē kļūst par ''maršalsoniem''. 1897.gadā tvaika kuļgarnitūras jau ir parasta Cēsu lauksaimniecības preču izstādes sastāvdaļa. 1913.gada martā Limbažos, Rīgas ielā atver Latviešu lauksaimnieku ekonomiskās sabiedrības veikalu, kur pārdod arī lokomobīles. Šis vārds iesakņojies tik dziļi, ka par naftas lokomobīlēm tobrīd tiek dēvēti pirmie Baltijā ievestie traktori. Trīsdesmit pēdējos ''cara laiku'' gados ir izaugušas trīs jaunas latviešu amata meistaru profesijas. Lokomobīles ir vienkāršas, taču prasa daudz darba katla akmens tīrīšanā. Tām pa laikam vajadzīgs sīkais remonts un daudzos pagastos lauku kalēji iemācās tikt galā ar tvaika aparātu kaitēm. Lai pārvietotu lokomobīli un uzraudzītu tās tvaika katlu, vajadzīgs mašīnists un ap šo arodu, jau pirms 120 gadiem veidojas gluži mūsdienīgi pastāsti. 1911.gada 1.septembrī Jānis Priedītis no Pāles saņēma 25 rubļu sodu, jo nebija izgājis lokomobīles tehnisko apskati, ko toreiz veica tā saucamie fabriku inspektori. Anekdotes par braukšanu dzērumā un bērnu sēdināšanu pie stūres parādījās vēl pirms latvieši tika pie pirmajiem auto. Visbeidzot jāpiemin pirmie puiši lauku sētās, kam katru gadu bija jāvada vismaz ducis kulšanas vai gatera darbu strādnieku, cenšoties izvairīties no nelaimes gadījumiem, kuros ik sezonu neizpalika bez zaudētām rokām vai kājām.
Lokomobīle un kuļmašīna Lēdurgas pag. "Antmaņos" . 1. no
labās mašīnista palīgs Jānis Lūķis
1920.gada tautas skaitīšana norāda, ka karus un jukas uz neatkarīgās Latvijas zemes pārdzīvojušas 2042 lokomobīles. 1923.gadā Vidzemē strādā 846 kuļgarnitūras un 165 atsevišķas lokomobīles un to kopskaits turpina pieaugt līdz 1930. - 1933.gada lielajai krīzei, kad Latvijas laukos aptuveni desmit gadu nokavēšanos sāk parādīties traktori. Taču vēl 1938.gadā Latvijā ieved deviņas lokomobīles. Nelielie saimniecību izmēri un nepieciešamība paļauties uz vietējo meistaru darbu liek turpināt uzticēties tvaika mašīnām. Strāvas piegāde Valmierai krietnu laiku ir atkarīga no rūpnieciskai lokomobīlei pieslēgta ģeneratora. Lokomobīles cena Pirmajā republikā svārstās no 2000 līdz 5000 latiem, kas ir jūtami lētāk pat par vienkāršāko Forda traktoru. Pārvadājamo lokomobīļu īpašnieki labprāt gribētu padarīt tās pašgājējas, taču šāds pakalpojums maksā 3000 un vairāk latu. Traktoru ievešana lielākā skaitā sākās ap 1937.gadu un izrādījās neizdevīga, jo padarīja vietējo lauksaimniecību atkarīgu no degvielas kara laikā. Pagaidām neviena Vidzemes lauku sēta rudenī neiztika bez ainas ko tik dzejiski aprakstījis Birznieks - Upītis - ''Mazā gaismiņā melnā lokomobīle sāka skaļi spiegt, bet sarkanais kūlējs, dikti rūkdams, sāka ņammāt labības gubas no vienas vietas. Kampa iekšā labību klēpju klēpjiem un spļāva ārā salmus pa otru galu tālu projām garās stirpās, un nemitās, un nemitās, kamēr visas gubas nebij apēstas.'' Tuvāk ziemas meža darbu laikam, lokomobīles ar gateriem piebrauca pie mežu nomalēm un pārstrādāja kokmateriālus. Tāda bija daļa no tik nesen ieviestā mehanizēto lauku darbu cikla, kas jau likās mūžīgs un sāka norietu tieši tad, kad pārmaiņas šķita neiespējamas.
Vācu okupantu attieksme pret
vecajām lokomobīlēm bija plēsonīga, prasot tās steidzīgi pielietot Jaunās
Eiropas darbā, saliekot kopā vienu jaunu no vairākām vecajām. Tā rezultātā
1948.gada aprīlī Latvijā bija palikušas 650 lauksaimniecības lokomobīles.
Limbažu rajonā 1948.gada jūlijā bija reģistrētas 63 kuļmašīnas un lokomobīles.
Kara laikā Padomju Savienība bija salauzusi lielāko daļu traktoru un vecās
tvaika mašīnas bija jāliek pie darba, parasti pašu spēkiem. 1948. - 1950.gadā
pa lokomobīlei atjaunoja Svētciemā, Liepupē un Vainižos. Limbažu filca fabrikai
bija izdevies atsākt darbu jau 1944.gada decembrī, ražojot strāvu ar fabrikas
lokomobīles palīdzību. 1948.gada februārī tika paziņots par plāniem izveidot
Dzirnavu ielā 12 Limbažu elektrostaciju, izmantojot padomju ražojuma 75
zirgspēku lokomobīli. Vēl 1952.gadā Limbažu mašīnu-traktoru stacija izmantoja
piecas lokomobīles un nākamā gada augustā izcēlās vietējo kolhozu konflikts ar
Viļķenes MTS, kas atteicās izīrēt gaterus bez lokomobīlēm. Pēckara presē pa
laikam apsprieda nekārtības sējas darbos, kas cēlās no lokomobīļu paviršas
kurināšanas ar zaļu malku. Vēl 1956.gadā varēja likties, ka lokomobīles
turpinās izmantot ilgi, jo jaunajā Duntes šprotu cehā uzstādīja tieši šādu
tvaika katlu. Taču Kazahijas neskartās zemes beidzot bija piesātinātas ar
tehniku un traktori, automašīnas un strāvas līnijas devās Latvijas virzienā.
1958.gadā Tūjas ķieģeļu fabriku, par kuras lokomobīli prese rakstīja šausmu
stāstus, pieslēdza augstsprieguma līnijai. Īsi pirms tam Padomju Savienībā
pārtrauca lokomobīļu ražošanu. Kā kuriozu var minēt 1958.gada racionalizācijas
priekšlikumu uzlabot Salacgrīvas mēbeļu fabrikas lokomobīli ar dzirksteļu
ķērāju. 1967.gada 15.decembrī ''Cīņa'' publicēja Limbažu pārtikas kombināta
sludinājumu par 25 zirgspēku lokomobīles pārdošanu. Septiņdesmitajos gados
tvaika katlu kurinātāja profesija joprojām saglabājās, jo, drošā vietā
nostādītas, lokomobīles bija neparasti dzīvotspējīgas. Taču jaunatne vairs
nespēja atpazīt senos ''dampjus'' kurtuvju tvaika katlos. Lokomobīļu laiks bija
beidzies.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja speciālists
Kaislību ilgviļņi
Daudzus gadu simtus un tūkstošus daiļais dzimums kopa un kārtoja matus pašu spēkiem. Taču pirms gadiem trīssimt Francijā, nu kur gan vēl citur, frizieru meistari, kas bija zaudējuši iztiku līdz ar dižciltīgo kungu atteikšanos no parūkām, sāka kārdināt dāmas ar aizvien dīvainākiem matu sakārtojumiem augstās modes vārdā. Sākumā frizūru trakums neizgāja ārpus valdnieku pilīm un, jāatzīst, radīja dažus šedevrus, tai skaitā Austrijas imperatrises Elizabetes patiesi pārdabisko veidolu, ko 1864.gada gleznā saglabājis austrietis Vinterhaltens. Ar laiku, ienākumus meklējot, frizieri sāka piedāvāt savus kārdinājumus arī mazāk titulētām dāmām. Ap 1872.gadu Francijā izgudro matu ieveidošanu ar lokšķērēm, tā saucamo ieviļņošanu jeb ondulāciju. Padarīt frizūru ilgstošu jau ir tehnikas lieta un to labāk prot vācieši. 1906.gadā Karls Nesslers Londonā demonstrē pirmo elektrisko frizūru mašīnu. Šādi veidotus matu kārtojumus angļu reklāma drīz nosauc par ''mūžīgajiem viļņiem'' jeb permanentu, bet vācu valodā ieviešas apzīmējums ''ilgie viļņi'' (die Dauerwelle). Līdz Rīgai jaunās frizētavu mašīnas no Vācijas nonāk ap 1923.gadu un pāris gadus vēlāk latviešu valoda rada vārdu ''ilgviļņi''. Ilgviļņu izgudrošana veiksmīgi sakrīt ar 1920.gadu dāmu modes dumpi, kad drosmīgas sievietes sāk lietot tādu apgrēcību kā lūpu zīmulis un apgriež matus pavisam īsus. Latvieši ātri vien iedēvē izaicinošo ''bubikopf'' par zēngalviņu un šādiem matiem frizieris jau ir gandrīz obligāts.
Dāma ar ilgviļņiem, 20.gs. 50-60.gadi, foto no Limbažu muzeja krājuma
Ap 1929.gadu visuvarenā reklāma pārliecina Rietumu pasaules sievietes, ka īsta dāma bez ilgviļņiem dzīvot nevar. Rīgā tam labprāt piekristu, tikai pagaidām ilgviļņu ieveidošana maksā pat 40 latu - strādnieka divu nedēļu algu. 1932.gadā ilgviļņi jau pieejami daudzos apriņķu centros un cena kritusies līdz 10 - 15 latiem. Gadu vēlāk žurnāls ''Zeltene'' ņemas apgaismot no progresa atpalikušās tautietes par pienākumu turēt matus eiropeiskā kārtībā. Liktenīgajā 1934.gadā Cēsīs un Valmierā ilgviļņu ieveidošana maksā jau tikai 5 latus un to vietējās modes dāmas var atļauties. Pieejamie aparāti piedāvā matu kārtošanu ar karstu tvaiku jeb sutu vai elektrību. Piekrišana ir pirmajai metodei, jo elektrības ierīces patērē dārgo strāvu un, ja nepaveicas, var ievainot un pat nonāvēt sliktās izolācijas dēļ. Limbažos ilgviļņus ar abām metodēm no 1937.gada piedāvā Cauča frizētava Rīgas ielā 2. Cena svārstās no 3, 50 līdz 4 latiem atkarībā no izmantotajām eļļām. Tā, protams, nebija vienīgā vai pirmā vieta, kur Limbažos lika ilgviļņus, taču ne visi frizieri varēja atļauties piemēram Wella elektrisko ilgviļņu mašīnu ar 21 rulli par vismaz 350 latiem, kas, lai dāmas man piedod, izskatījās kā slaukšanas aparāts. Frizieri solīja, ka ilgviļņi turēsies astoņus mēnešus un, tā vai citādi, pie tā laika ķīmijas bija prātīgāk nogaidīt šo laiku līdz nākamajai procedūrai. Piebildīsim, ka īpaši stilīgi trīsdesmito gadu kungi lika veidot sev ilgviļņus tikpat bieži kā dāmas. Vācu laikos 1942.gadā ilgviļņus vispirms ''nevīrišķības'' dēļ aizliedza kungiem, bet gadu vēlāk taupības nolūkos arī dāmām.
Dāma ar ilgviļņiem, 20.gs. 50-60.gadi, foto no Limbažu muzeja krājuma
Pēckara dūmi pār Limbažu frizūru lietām izklīst 1948.gadā, kad tiek savesta kārtībā frizētava Burtnieku ielā 5, bet frizētava Rīgas ielā 1 pāriet Patērētāju biedrību savienību pārziņā. Padomju laikos Limbažu frizētavas bieži tikušas dzenātas pa dažādām adresēm, līdz palika viena sieviešu frizētava Martas Mendes ielā 1. 1949.gadā slēdza frizētavu Jaunajā ielā 6, 1953.gadā, līdz ar universālveikala atvēršanu, frizierus izliek no tirgotājiem ierādītajām telpām. Otru Limbažu frizētavu no 1950.gada atver invalīdu artelis, taču tā beidz pastāvēt piecdesmito gadu beigās. Līdz 1955.gadam latviešu sievietēm ir vienkārši bail izskatīties stilīgi, jo valda pēckara ''salašņu mode'', kur labāka apģērba valkātājs riskē ar nelatvisku klaidoņu uzbrukumu. Tiklīdz partija un valdība atļauj sievietēm greznoties, tas stājas rindās pie frizētavām, lai ieveidotu matus tāpat, kā tikko redzētajās franču un itāļu filmās. No 1955. gada Limbažu rajonā parasta lieta ir ''ilgviļņu streiki'', kad kolhoza strādnieces dodas uz Limbažu frizētavu iepriekš norunātajā dienā, ignorējot uzdoto darbu. Īpaši rūpīgas modes dāmas ilgviļņu lietā sāk braukt uz Rīgu, jo piecdesmitajos gados provinces frizētavās bieži trūkst vajadzīgo materiālu. Kādu laiku Limbažu frizētavā nav uzacu krāsas un lēta vīriešu odekolona. Limbažu vīrieši stāv rindā pie frizētavas stundu pirms atvēršanas, jo veikalos līdz pat kādam 1975.gadam pa laikam pazuda skūšanas asmenīši. Tomēr, sākoties sešdesmitajiem gadiem, var teikt, ka Limbažos un novadā noticis mazs brīnums - dāmu mode un frizūras ir atgriezušās.
Ar 1962.gadu Limbažos sākas Sadzīves pakalpojumu kombināta veidošana un 1966.gada novembrī pabeidz būvēt tā paviljonu. Par nelaimi, sieviešu frizētava palika Limbažu pakalpojumu dienesta sāpju bērns. To atstāja šaurās telpās pie laukuma un pakļāva dažādiem saimnieciskiem eksperimentiem. No 1962.gada frizētavā piecus gadus prasīja maksāt pirms, nevis pēc pakalpojuma. 1967.gadā, līdz ar lielā rajona izveidi, Limbažu frizieriem uzlika par pienākumu apbraukāt 31 lauku apdzīvoto vietu īpašā pakalpojumu autobusā. Tas nonāca pretrunā ar frizieru dabisko vēlēšanos nopelnīt un pār vietējām un Rīgas iestādēm ilgi gāzās lavīna sūdzību, ka Limbažu frizētavā laicīgi apkalpo tikai ''kundes'' un dāmas, kas vēlas maksāt un, piebildīsim, pēc tradīcijas piemaksāt trīs un vēlāk piecus rubļus par labiem ilgviļņiem. Patiesību zināt nav mūsu spēkos, skaidrs tikai, ka frizētavā gadu desmitiem liesmoja sieviešu nesaprašanās zibeņi, neņemot vērā kaut vai to, ka vismaz līdz 1972.gadam personāls pats rūpējās par silto ūdeni darbam. Vēl viens neapmierinātības iemesls bija 1969.gadā pēc pavēles ieviestā ''sutas'' ilgviļņu aizstāšana ar ''aukstajiem'' jeb ķīmiskajiem, ko daudzas dāmas nevēlējās pieņemt vismaz pieraduma spēka dēļ. Ilgviļņu laikmets turpinājās visus septiņdesmitos un astoņdesmitos gadu kad tos lika sev veidot arī vidusskolnieces, neklausot morālistu lamas par ''safrizētām aitām''. Deviņdesmitie sākās ar 1992.gada marta lēmumu par Limbažu rajona frizētavu privatizāciju un jauno ilgviļņu ķimikāliju ienākšanu. Ilgviļņu mode lēnām apsīka, bet, kā mums ziņo no rietumu puses, trīs gadu desmitus vēlāk tie atkal pēkšņi kļūstot populāri jau citādā veidolā.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja speciālists
Jo tu esi dzīvs, jo tu esi dzīva. Limbaži pirms 50 gadiem
Tāpat kā Rīgas virskundzības gados, augstākā vara pār Limbažiem un novadu piederēja cilvēkiem no tālienes. Rotaļas ar jaunu robežu vilkšanu nebeidzās. No 1971.gada 1.janvāra no Limbažu pilsētas atdalīja kopš 1956.gada tās lauku teritorijā ietilpstošo Limbažu ciemu, pievienojot tam sovhozu ''Limbaži'' un kolhozu ''Ausma''. Rajonā kopš tā pārveidošanas brīža valdīja partijas komitejas pirmais sekretārs Anatolijs Koroļovs un bijušais otrais sekretārs Aleksejs Lindiņš, kurš no 1970.gada oktobra līdz 1976.gada februārim bija Limbažu rajona izpildkomitejas priekšsēdētājs. 47 gadus vecais Lindiņš, kurš atbildēja par rajona saimniecisko darbību, bija sācis karjeru kā atslēdznieks-revolucionārs 1940.gada Rīgā, kopš 1945.gada kalpoja kā komjaunatnes un pēc tam partijas funkcionārs Kurzemē un vairākās Vidzemes pilsētās un Limbažos 1967.gadā bija ieradies no Alūksnes. Sausie biogrāfijas dati neļauj spriest par viņa cilvēciskajām īpašībām un būtu ļoti labi kādreiz publicēt Lindiņu tuvāk pazinušo ļaužu atmiņas. Redziet, pēdējo 150 gadu laikā Limbažos bijuši četri lielu būvdarbu periodi un, atšķirībā no trim citiem, septiņdesmito gadu celtniecības bums, kas deva pusei pilsētas veidolu, ko tā nēsā vēl šodien, bija viena cilvēka vadošā darba rezultāts. Vēsturei nevar pielikt un no tās nevar atņemt. Vairāki gadi 20.gadsimta Limbažos ir bijuši Lindiņa laikmets un tagad tikai pilsētnieku rokās ir lemt, cik augstu tos vērtēt.
1971.gadā Limbažos bija tikko
uzceltas vai tuvu nobeigšanai ne mazāk kā desmit lielas ēkas. Ievērojamākā no
tām bija Administrācijas nams, kas joprojām ir pilsētas lietišķās dzīves
centrs, poliklīnika un vidusskolas jaunais korpuss. Tolaik Limbažos katru gadu
nodeva ekspluatācijā ap 70 - 80 jaunu dzīvokļu, kuru iekārtojumu mūsdienu
eiroremontu laikos labprāt kritizē, taču toreiz parastam darba cilvēkam
centrālapkure, gāze un pilsētas labierīcības bija lēciens citā laikmetā.
Kvalificētu celtniecības speciālistu trūka, daļa būvdarbu bija darīti steigā un
1972.gada vasarā partijas Revizijas komisija Rīgā bargi izbāra Limbažus par
nolaidību celtniecībā. Taču, atzīsim, tie bija sīkumi, ko ļaudis toreiz
piecieta. Jaunā vidusskolas ēka ar tikko modē nākušajiem mācību kabinetiem bija
pasaules līmenī, ne sliktāka kā Rietumos. Vēl viens 1971.gada jaunievedums bija
vienota parauga obligātā skolas forma, kas atcēla dižošanos ar vecāku pagādātām
drēbēm un greznumiem. Tika atvērti arī vairāki jauni veikali. Ievērojamākais no
tiem bija gastronoms Baumaņu Kārļa (toreiz Martas Mendes) laukumā ar tādu
amerikānisku brīnumu kā pašapkalpošanās. Mūsdienās pašsaprotamā preču savākšana
tirdzniecības zālē ar norēķinu pie kases toreiz pat ASV bija plašāk ieviesta
tikai pirms pārdesmit gadiem. Protams, Rietumu parauga tirdzniecība nonāca
pretrunā ar sociālisma sadales ekonomiku un Limbažos togad jokoja, ka īstā
pašapkalpošanās notiek pie veikalu sētas durvīm, kur deficīta preces piedāvā
draugiem. Lielā celtniecība notika ne tikai Limbažos, 1971.gadā ievērojamas
jaunbūves papildināja arī kolhozu centrus Katvaros un Nabē.
Limbažu galvenā jaunceltne -
Administratīvā ēka 1971.gadā
Tādējādi 1971.gadā Limbaži pēc ilgiem gadsimtiem beidzot bija vairs ne mazpilsēta, bet pilsēta. Mazpilsēta parasti ir ar vietējiem laukiem saplūdis ēku kopums, kas apkalpo lauku ļaudis. Pilntiesīgai pilsētai, pat ar tikai dažām lielākām ielām ir tas netveramais brīnums ko dēvē par pilsētvidi un septiņdesmito gadu Limbažiem tāda beidzot bija. Aizvien lielāks skaits limbažnieku dzīvoja modernos valsts dzīvokļos vai pašu mājās, kas, kaut nelieli, piedāvāja tādas vēl nesen nezināmas ērtības kā elektrību, kanalizāciju un balonu gāzi. Īres maksa bija tik niecīga, ka dzīvokļi ar centrālo un malkas apkuri maksāja gandrīz vienādu summu, kas bija mazas skaudības iemesls tiem, kas pirka malku. Daži modernās dzīves labumi bija dabūjami tikai Rīgā, taču uz galvaspilsētu, tāpat kā pārējām debess pusēm, veda asfaltētas šosejas un vairākas reizes dienā brauca vilciens un valsts finansēti autobusi. Sadales ekonomika protams nebija tirgus ar tā daudzveidību, taču sešdesmito gadu beigās Baltijas republikām izdevās pārvarēt pārtikas un kvalitatīva apģērba ražošanas problēmas. Sociālismā deficīts bija neizbēgams, pārdevēji un apkalpojošais personāls neizcēlās ar īpašām manierēm, jo klienti tiem nebija vajadzīgi, taču pagaidām gan minimālās 60 rubļu, gan ''labās'' 140 rubļu algas saņēmēji varēja nodrošināt dzīves pamata vajadzības. Bezdarba 1971.gada Latvijā nebija, tā vietā darba roku trūka tik ļoti, ka togad notikušais partijas kongress bija spiests pārtraukt jaunu ražotņu izveidi. Kopā ar tikko pēc vairāku Rīgas slimnīcu uzcelšanas izveidoto darbaspējīgo bezmaksas medicīnas sistēmu, vecuma pensijām visiem pilsētniekiem un arī daļai kolhoznieku, bezmaksas izglītību, kur skolotāji nevarēja prasīt ziedojumus un virkni citu valsts apmaksātu labumu tagad bija ļoti grūti apstrīdēt sociālisma labās īpašības.
Limbažu poliklīnikas jaunbūve 1971.gadā
Kā dzīvoja pilsētnieki pirms 50 gadiem. Tikko bija beidzies funkcionālo mēbeļu trakuma laiks, kad bez žēlastības meta laukā vecos skapjus un kumodes, izvietojot dzīvojamajā istabā trauslus dīvanus, galdiņus, stāvlampas un plauktiņus pārdesmit grāmatām. Dzīvoklis joprojām bija vieta, kur atgūt spēkus pēc darba, nevis sava paša pils. 1971.gadā PSRS turpinājās pāreja no sešu uz piecu darba dienu nedēļu, pastāvēja 42 stundu darba nedēļa ar krietnu skaitu ''strādājošo sestdienu''. Ātri pagatavojamu pusfabrikātu pārdošanā bija maz, vai tie maksāja dārgi un tādēļ pat virtuvi nemīlošiem ļaudīm nācās ik vakaru stāvēt pie plīts. Šodien būs grūti noticēt, taču 1971.gada galvenā veikalu sortimenta problēma Limbažos bija nepieņemamā maizes un konditorejas izstrādājumu kvalitāte. Maizes ceptuves personālam bija zināmas problēmas, ko pa laikam apskatīja arī prese. Pamata pārtikas produkti - rudzu un kviešu maize, piena produkti, dārzeņi un margarīns bija lēti un to cenas iesaldētas kopš 1962.gada. Puslitrs sliktas kvalitātes valsts degvīna maksāja 3, 62 rubļus. Grūtāk bija tikt pie kvalitatīvākiem pārtikas produktiem, apelsīni un olīvas pienācās galvenokārt restorāniem, taču krietni lielāka problēma bija pieprasītāko rūpniecības preču iegāde. Rindas pie veikaliem un to kasēm bija parasta lieta un vienkāršais cilvēks stāvēja tajās ne mazāk kā pāris stundas nedēļā. Dažu gadu laikā ielās redzamo ļaužu izskats bija krietni mainījies un īpaši neatšķīrās no Rietumeiropas strādnieku kvartālos redzamā. Pieklājīgas drēbes nu varēja nopirkt katrs, taču tagad cilvēkiem sāka gribēties ģērbties pēc jaunākās modes. 1971.gadā pār Latviju nodārdēja divi burvju vārdi, kas joprojām palikuši to laiku piedzīvojušo dāmu atmiņā - ''krimplēna kleita'' un kļuva par regulāru sarunu tēmu nākamajiem pieciem gadiem.
Limbažniekiem tagad bija vairāk brīva laika nekā jebkad agrāk un viņi meklēja iespējas to izmantot. Interneta, kā zināms, vēl nebija pat projektā, tāpēc nācās lasīt drukāto vārdu. Atšķirībā no preses krievu valodā, latviešu avīzes un žurnāli bija pasūtāmi bez tirāžas limita un pieejami visiem. Vidēji statistiska Limbažu rajona ģimene saņēma savā pasta kastē ne mazāk kā piecus izdevumus, īpaši aizrautīgi lasītāji pasūtīja gandrīz divdesmit. Togad iznāca jaunas grāmatas tikko dibinātājā un jau izcili populārajā sērijā ''Apvārsnis'', pie parakstītājiem nonāca Viļa Lāča un Aleksandra Čaka cenzūras izpluinīto kopoto rakstu sējumi. Par nelaimi, parasta 1971.gada jaunā grāmata bija pārāk nopietna vieglai izklaidei un tādēļ šo vietu aizpildīja televizors. Televīzija Limbažos bija pieejama jau piecpadsmit gadus, pagaidām melnbalta un 1971.gada decembrī Limbažu universālveikals piedāvāja 22 padomju ražojuma televizoru modeļus. Pieprasītākais bija Rekord - 331 par 236 rubļiem, lai gan turīgāki ļaudis deva priekšroku lielajiem aparātiem ar 65 centimetru ekrānu. No 1971.gada 8.jūlija turpmāko mēnesi dzīve Limbažos apstājās uz stundu katru darbdienas vakaru. PSRS centrālā televīzija izrādīja pirmo jebkad skatīto seriālu - britu ražojuma ''Forsaitu teiku'', ko daudzi bija lasījuši grāmatā. Katrā ģimenē ar televizoru pārraides divos pieejamajos kanālos skatījās ne mazāk kā pusotru - divas stundas dienā un tas bija viens no iemesliem mācīties un saprast krievu valodu, jo tikai Maskavas kanālā bija pieejamas labākās filmas, ziņas un sporta raidījumi. Limbažu kinoteātris ''Parks'' nebija īsti piemērots platformāta kino izrādēm, tāpēc gada galveno filmu bija jābrauc skatīties uz Rīgu, kur no 13.septembra demonstrēja pasaulslavenā mūzikla ''Mūzikas skaņas'' kino versiju. Teātra cienītāji devās uz Rīgu apmeklēt Dailes teātri, kur no 5.aprīļa izrādīja ungāra F.Molnāra gluži latvisko lugu ''Lilioms'', ko tagad pazīst retais, taču visi zina tur pirmoreiz dziedāto Karuseļa dziesmu par baltajām akācijām. Gados jaunāki ļaudis nevarēja iedomāties dzīvi bez sava mopēda. ''Sarkanās Zvaigznes'' motovelosipēda piektais modelis togad janvārī bija aizstāts ar septīto, taču abi tarkšķēja vienlīdz skaļi un spēja uzcelt no visciešākā miega. Neizgulējušos limbažnieku sūdzības nonāca pat līdz Rīgas avīzēm. Vēl mazāki ļaudis priecājās par gada gardumu - saldējumu ''Eskimo'', ko tagad lielā daudzumā ražoja Rīgā un par 20 kapeikām pārdeva katrā pārtikas veikalā ar atbilstošu saldētavu.
1971.gads kā Latvijai tā
Limbažiem bija kā ceļa stabs, pēc kura seko pagrieziens. Togad sāka pārdot
pirmo masveida auto ''žigulis'', pa visu Vidzemi būvēja somu pirtis, spēlēja
pirmo ātro loteriju ''Sportloto'' un klausījās ''Mikrofona'' aptaujas radio
koncertu. Diemžēl, līdz ar labajām pārmaiņām nāca sliktās. Jau gada beigās
laika apstākļi PSRS Eiropas daļā kļuva lauksaimniecībai nelabvēlīgi un palika
tādi līdz 1979.gadam. Lielā padomju impērija vairs nespēja iztikt ar pašas
ražotu pārtiku un bija spiesta atdot to ietirgotās valūtas daļu, ko nepaņēma
militāristi, graudu iepirkumiem no Rietumiem. Algu pieaugums uz laiku apstājās,
no veikaliem pazuda daudzas importa preces. Perspektīvu turpmāk dzīvot aizvien labāk
latviešu tautai vairs nebija un tā sāka ievērot saņemtos pazemojumus, kas īpaši
lielā skaitā nāca no Baltijas kara apgabala virsniekiem un viņu ģimenes
locekļiem. Daudzi latvieši bija ar mieru būt par godīgiem komunistiem un dzīvot
pastāvošajā iekārtā, taču pakāpeniski, īpaši pateicoties ilggadējam Maskavas
čekas vadītājam ar segvārdu Jurijs Andropovs, PSRS pārvērtās par zemi, kur ar
latviešiem runāja kopš Piektā gada atmiņā palikusī Melnā Sotņa. Tas bija ne
vienīgais, bet pavisam noteikti galvenais iemesls, kāpēc divdesmit gadu laikā
Latvija nonāca no samierināšanās līdz Barikādēm.
Juris Pavlovičs, Limbažu muzeja speciālists